Amerikának le kell mondania a világuralomról
Ideje elfelejteni az Oroszország feldarabolásáról szőtt hagymázas terveket.
Az ukrán kormány akar-e még küzdeni a Krímért, vagy az eddigi passzivitásuk arra utal, hogy a félsziget elvesztését valójában elfogadták?
„Az ukrán kormánynak semmilyen befolyása sincs a krími történésekre: sem politikailag, sem gazdaságilag, sem pedig katonailag. Ukrajna elvesztette a félszigetet. (...)
A legfontosabb kérdések ebben a rendkívüli helyzetben a következők:
Az ukrán kormány akar-e még küzdeni a Krímért, vagy az eddigi passzivitásuk arra utal, hogy a félsziget elvesztését valójában elfogadták?
A 130 ezer fős ukrán hadsereg (amelynek 40%-t sorkatonák teszik ki) egyáltalán képes-e bármilyen ellenállásra? Engedelmeskednek-e a katonák az ideiglenes ukrán kormánynak? (Február 19. óta már harmadik főparancsnoka van az ukrán hadseregnek, a mostanit csak pénteken nevezték ki, miután elődje „gyógykezelésre a Krímre távozott”.) A csőd szélén álló ukrán állam honnan szedne pénzt egy háborúra?
Az orosz hadsereg tervez-e más területeket is megszállni? A felsőház felhatalmazása nem csupán a Krímre szól. Szombaton Harkovban is hasonló jelenetek játszódtak le a Moszkva- és Kijev-párti tüntetők között, mint a hét elején a Krím fővárosában, Szimferopolban.
Mit tesz a NATO? Mennyit néz el, és mikor jön el az a pillanat (egyáltalán lehet-e ilyen ebben a konfliktusban) amikor már muszáj lesz erőt mutatnia? Mennyit ér a Nyugatnak Ukrajna? Vagy másképpen kérdezve ugyanezt: mennyit ér, hogy az oroszok ne érezzék, hogy bármit megtehetnek?
Előfordulhat-e, hogy gerillaháború kezdődjön Ukrajna keleti felén? Süllyedhet-e Dagesztán szintjére Kelet-Ukrajna? Mennyi vér folyik majd? Indul-e menekültáradat nyugat – és így Magyarország – felé?
Meddig tarthat ki a mostani ukrán kormány? Egyszerre fenyegeti államcsőd, orosz megszállás és polgárháború is.
A NATO és Oroszország mostani egymásnak feszülésének milyen következményei lesznek? Visszajön a hidegháborús ellenségeskedés? Visszajön a jaltai logika, és a nagyhatalmak kiegyeznek Ukrajna felosztásában? Mit jelent ez Közép-Európa számára?
Magyarország számára mit jelent a NATO-orosz konfliktus mélyülése? Honnan lesz földgáz Magyarországon, ha leáll az ukrán tranzit? Mi lesz az oroszoktól kért kedvezményes hitellel és a paksi beruházással?”