Ez már háború

2014. március 02. 09:48

Az ukrán kormány akar-e még küzdeni a Krímért, vagy az eddigi passzivitásuk arra utal, hogy a félsziget elvesztését valójában elfogadták?

2014. március 02. 09:48
Magyari Péter
444

„Az ukrán kormánynak semmilyen befolyása sincs a krími történésekre: sem politikailag, sem gazdaságilag, sem pedig katonailag. Ukrajna elvesztette a félszigetet. (...)

A legfontosabb kérdések ebben a rendkívüli helyzetben a következők:

    Az ukrán kormány akar-e még küzdeni a Krímért, vagy az eddigi passzivitásuk arra utal, hogy a félsziget elvesztését valójában elfogadták?
    A 130 ezer fős ukrán hadsereg (amelynek 40%-t sorkatonák teszik ki) egyáltalán képes-e bármilyen ellenállásra? Engedelmeskednek-e a katonák az ideiglenes ukrán kormánynak? (Február 19. óta már harmadik főparancsnoka van az ukrán hadseregnek, a mostanit csak pénteken nevezték ki, miután elődje „gyógykezelésre a Krímre távozott”.) A csőd szélén álló ukrán állam honnan szedne pénzt egy háborúra?
    Az orosz hadsereg tervez-e más területeket is megszállni? A felsőház felhatalmazása nem csupán a Krímre szól. Szombaton Harkovban is hasonló jelenetek játszódtak le a Moszkva- és Kijev-párti tüntetők között, mint a hét elején a Krím fővárosában, Szimferopolban.
    Mit tesz a NATO? Mennyit néz el, és mikor jön el az a pillanat (egyáltalán lehet-e ilyen ebben a konfliktusban) amikor már muszáj lesz erőt mutatnia? Mennyit ér a Nyugatnak Ukrajna? Vagy másképpen kérdezve ugyanezt: mennyit ér, hogy az oroszok ne érezzék, hogy bármit megtehetnek?
    Előfordulhat-e, hogy gerillaháború kezdődjön Ukrajna keleti felén? Süllyedhet-e Dagesztán szintjére Kelet-Ukrajna? Mennyi vér folyik majd? Indul-e menekültáradat nyugat – és így Magyarország – felé?
    Meddig tarthat ki a mostani ukrán kormány? Egyszerre fenyegeti államcsőd, orosz megszállás és polgárháború is.
    A NATO és Oroszország mostani egymásnak feszülésének milyen következményei lesznek? Visszajön a hidegháborús ellenségeskedés? Visszajön a jaltai logika, és a nagyhatalmak kiegyeznek Ukrajna felosztásában? Mit jelent ez Közép-Európa számára?
    Magyarország számára mit jelent a NATO-orosz konfliktus mélyülése? Honnan lesz földgáz Magyarországon, ha leáll az ukrán tranzit? Mi lesz az oroszoktól kért kedvezményes hitellel és a paksi beruházással?”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 65 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Kárpáti Zoltán
2014. március 02. 21:11
"Az ukrán kormány akar-e még küzdeni a Krímért, vagy az eddigi passzivitásuk arra utal, hogy a félsziget elvesztését valójában elfogadták?" Tehetnek mást? Ez a legbölcsebb, amit tehetnek. Különben nem csak a Krímet, de egész Kelet-Ukrajnát bukják. Ha az orosz hadsereg beindul, Kievig meg sem áll. Ők választották a nyers erő megoldását. Hát most megkapták. A medve nem játék. Az nem szarakodik.
Kárpáti Zoltán
2014. március 02. 21:03
"Ez már háború" Nem, ez nem háború. Háború csak akkor lesz, ha az ukrán hadsereg (mármint az ukrán hadseregnek a terroristákhoz hű része) megtámadja az orosz hadsereget. Vagy az orosz állampolgárságú ukrán lakosságot, melyet kötelességük minden erejükkel megvédeniük, azok kérésének eleget téve. Ami egyébként a magyar hadsereg kötelessége is lenne Kárpátalján. Ha nálunk is egy olyan határozott, erős és nemzeti érdeket képviselő vezetés lenne, mint Oroszországban.
Kárpáti Zoltán
2014. március 02. 20:48
"Az ukrán kormánynak" A terroristákra gondolsz? Ukrajnának nincs kormánya. A jelenlegi, a hatalmat antidemokratikus puccsal magához ragadó erőszakos kisebbséget az ukrán lakosság jelentős része sem fogadja el törvényes hatalomnak. Ahogy Oroszország sem. Ukrajnában anarchia van.
Akitlosz
2014. március 02. 16:39
Ki az az ukrán kormány? Az EU és a CIA által felbérelt puccsisták? Ők nem legitim ukrán kormány.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!