Riadót fújtak Brüsszelben: rádöbbentek, hogy nagy a baj, és a magyar ötletbe kezdtek el kapaszkodni
Ráébredtek arra, hogy Európa nehezen tart lépést az Egyesült Államokkal és Kínával.
A Sakk és póker című könyvet, amely műfaját tekintve a szerelmes titkárnői napló, a bankáros-összeesküvős ponyva és a sztálinista apologézis sajátos keveréke, eredetileg úgy mutatták be, mint dokumentarista tényregényt.
„A mű epekedő-heroikus hangvételét jól érzékelteti az a részlet, amikor az imádott férfi találkozik a tanácstalan minisztériumi pénzügyesekkel. Klasszikus jelenet: a lángész elkápráztatja a tudósokat. Utóbbiak csak nyomogatták a kalkulátort, de az addig ismert matematika alapján nem jött ki az egyenlet. »A miniszter ekkor elővett egy A4-es lapot, és a költségvetés főbb számait 5 perc alatt összeállította. Úgy oldotta meg a problémát, hogy az a költségvetés kitűzött hiányát sem módosította. A jelenlévők tekintetében először a csodálkozással vegyes döbbenetet láttam. Kis idővel később, miután a megoldás logikáját is megértették, viszont már a megkönnyebbülés sóhajai hallatszottak. [Ezen a ponton belép a zenei kíséret] Örültek, hogy olyan miniszterük van, akire pénzügyszakmai kérdésekben támaszkodhatnak. Idővel aztán azt is megtapasztalták, hogy a számok azok, amikben Matolcsy György igazán tévedhetetlen, amikre mindig pontosan emlékszik!«
Lásd még 7 százalékos növekedés.
Szóval, látjuk magunk előtt a Rettenthetetlent, aki egyesíti magában James Bond és Albert Einstein legjobb tulajdonságait: az egyik kezével a közgazdaságtan új rendszerét skicceli fel, a másikkal lekaratézza az ellenséget. Póker, harc, tudomány, felrázva, nem keverve.”