Egy magyar közösség tragédiája félszáz nap alatt – Kosztyó Gyula új könyvéről
Fontos könyv jelent meg egy határon túli magyar közösség kiirtásának történetéről.
Nem a helyközi buszok esetenkénti késéseire ironikusan reagálva, még csak nem is az ötvenes évek kultúrát a földekre mozgalmának szellemében, a buszmegállóba viszik a könyveket Rábapatonán.
„A szekrényben annak rendje és módja szerint vegyes a kínálat. Van itt Berkesi András, Jókaitól a Sárga Rózsa, Mág Bertalan egy krimit jegyez, Ken Kesey-től a Száll a kakukk fészkére című sikerregény. Aztán: Claire Kenneth s Bradányi Iván könyve támaszkodik egymásnak, majd a Lassie hazatér a következő a sorban. A Hercegkisasszony voltam Teheránban mellett Jung gondolatai a látszatról és a létezésről. És az utcai polcon látjuk Chesterton Az ember, aki csütörtök volt című művét is.
Láthatólag nem politikai szándékkal rakták össze az eredeti kínálatot, mely reményeink szerint a cserebere akcióban majd spontán mód bővül. Olvasásszociológiai felmérést érdemelne idővel, hogy milyen ízlés, kulturális igény rajzolódik ki, mivé fejlődik ez a kezdeményezés, megy-e előre, lesz-e közönsége.
Mi pedig óvatosan körülnézünk, csinálunk egy fotót, aztán szégyenkezve beülünk a távolabb parkoló autóba. Nemcsak egy kezdeményezés méretett meg, hanem önmagunk gyanakvása és előítélete is.
Bocsánat, Rábapatona!”