Fenntarthatóság mint gazdasági gondolkodásmód

2014. február 26. 10:57

Az egyes országokban a munka-tőke arány az osztozkodásban rakéta sebességgel tolódott el a tőke javára.

2014. február 26. 10:57
Botos Katalin
Pénzügyi Szemle Online

„1. A fenntarthatóság kérdéskőrének tárgyalásakor abból kell kiindulni, hogy az emberi szükségletek három tőke segítségével elégíthetők ki. Ez a humán tőke (munka), az anyagi tőke és a természeti tőke. Ma már semmi nem »terem csak úgy«. Se a természeti kincsek, se az emberi munkaerő. Mindent újra kell termelni. Ami a természeti kincsek közül nem megújuló, azt reciklálni kell, és helyettesíteni, ha másként nem lehet. Az emberi tényezőt meg kell szülni, felnevelni, taníttatni. A humántőke-állomány ennek függvényeként alakul.

2. Látni kell, hogy az emberiség korunkra abba a helyzetbe jutott, hogy többféleképpen is saját sírásója lehet. A fenntarthatóságnál elsősorban a környezetvédelem problémája szembeötlő, ami döntően az emberi tevékenység következménye, de a humántőke újratermelése is egyéni emberi döntés tárgya lett. Tehát nem csupán arról van szó, hogy a tőkefelhalmozás érdekében az ember megszorítva fogyasztását előteremtheti a szükséges pénztőkét a beruházásokhoz, de elő kell teremtenie a környezet megóvásának és a társadalom újratermelése költségeinek a fedezetét is! Új típusú osztozkodásra van szükség az új értéken, ahol e két másik termelési tényező követelményeit is figyelembe veszik.

3. Az elmúlt évtizedek kapitalista fejlődése azt mutatta, hogy valami hiba van a jövedelem-elosztás körül. A fordi típusú növekedés során, a hatvanas évek végéig a munkáltató és a munkavállaló osztozkodott a jövedelmeken (»Azért emelem munkásaim bérét, hogy megvegyék az autót, amit gyártanak«). De a hetvenes években jelentkezett a természet is - az új szereplő megjelenése az olajárakból kiinduló árrobbanás formáját öltötte, és világméretű inflációt, sőt stagnálást, stagflációt váltott ki. A munkaadók (tőkések) a munkavállalókra kívánták terhelni az új osztozkodás költségeit, akik ez ellen bérharccal tiltakoztak.

A közgazdaságtan a stagflációt alapvetően e bérkövetelések számlájára írta. A megújuló közgazdasági elmélet (monetarizmus a keynesianizmus helyett) az egyenletes pénznövekedés biztosításával igyekezett megakadályozni »az elszabadult elvárások forradalmának« (lásd Aurelio Peccei munkáit) finanszírozását, »monetizálását«. Elég durva eszközökkel leszorították a bérköveteléseket (kamatemelések, gazdasági recesszió, vállalati csődök, munkanélküliség). A hagyományos vállalatmenedzsmentet is megváltoztatták, kialakult a kiszervezés és hálózatosodás új korszaka. A munkavállalók közötti szolidaritást verseny váltotta fel, a társadalmi kohézió csökkent. Az egyes országokban a munka-tőke arány az osztozkodásban rakéta sebességgel tolódott el a tőke javára.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 14 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
KannibálTatárÚr
2014. február 26. 17:47
Hosszú kitérővel eljutottunk a marxizmushoz. A munka eredménye azokat illeti meg, akik dolgoznak. (A szervezés is munka). Mit mondanak erre a bankárok?
békalepcse
2014. február 26. 17:30
Egyébként az új világrend bevezetésének feltétele, hogy minden anyagi forrás és javak csak hitelből lehetnek az emberek birtokában. Onnantól fogva viszont az élethez való joga is csak a "hitel törlesztés" idejére szól. Na ennek kell ellent tennünk amíg nem késő, mert ez az eltolódás a folyamat előrehaladott állapotát jelzi. Mindenkit be kell vonni az önellátásért végzett munkába, amiért ellátást kap maga is. Mint a lépcsőház közös takarítása társasházakban, csak kissé kibővítve.
békalepcse
2014. február 26. 17:17
Az egész gazdasági baj a mindent pénzben kifejezni akaró kapitalizmusban van. Az igazi érték ezen a világon a saját munkaerőnk, amit használhatunk pénzre váltás nélkül is! A válasz az lenne, hogy el kezdjük visszafele tolni azokat az elosztási aránytalanságokat saját munkával, amit megosztunk egymás között de nem váltjuk pénzre! Kisközösségekben mindez remekül megvalósítható és jóval kevesebbet kell dolgozni ugyan olyan szintű létfeltételekért, ellátásért mint ha ugyanezt pénzért szeretnénk megszerezni. Ezzel párhuzamosan visszább kell fognunk magunkat a pénzéhségben, hogy a másik oldal is érezzen belőle valamicskét. Bármit pénzre váltunk, azzal támogatjuk ezt a hatalmat, aminek nincs érdekében bennünket szolgálni. Ez már évek óta boncolgatom, de kevesen voltak képesek megérteni mondandómat.
elfelejtette
2014. február 26. 15:02
Érdekes cikk.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!