„Dühös vagyok a németekre” – elszabadultak az energiaárak Svédországban
Nem kellett volna bezárni az atomerőműveket a miniszterelnök szerint.
Minek is ott népszavazást tartani, ahol feltalálták a nemzeti konzultációt?
„Az új törvény szerint a »demokratikus hatalomgyakorlás része, hogy az ország sorsát érintő legfontosabb ügyek eldöntésében a polgárok közvetlenül, népszavazás útján is részt vehessenek«.
A Fidesz azonban tett róla, hogy eredményes referendumot ne lehessen tartani Magyarországon.Mostantól a nép érvényesen csak akkor nyilváníthat véleményt, ha a szavazásra jogosultak több mint fele leadja a voksát. Erre eddig kétszer akadt példa: a négyigenes népszavazáson 58 százalékos volt a részvétel, 2008-ban az úgynevezett szociális népszavazáson pedig mindössze fél ezrelékkel sikerült átlépni az ötven százalékot. A jelenlegi szabályok szerint érvénytelen volna az ország NATO-tagságáról és uniós csatlakozásáról szóló referendum is.
Amúgy 1989 óta a számtalan kezdeményezés közül mindössze féltucatnyi jutott el a népszavazásig. Ennek fényében pláne nem világos, miért kellett kidobni a népi kezdeményezés intézményét, hiszen a parlamentnek legfeljebb napirendre kellett vennie egy-egy kérdést, de a képviselők úgy dönthettek, ahogyan akartak. Mindennek egyetlen magyarázata lehet: a Fidesz kizárólag akkor kíváncsi az emberek véleményére, ha maga teheti fel a kérdést, a válaszokat pedig tetszése szerint értékelheti. Minek is ott népszavazást tartani, ahol feltalálták a nemzeti konzultációt?”