Minek a népszavazás?

2014. január 22. 12:26

Minek is ott népszavazást tartani, ahol feltalálták a nemzeti konzultációt?

2014. január 22. 12:26
Lencsés Károly
NOL

„Az új törvény szerint a »demokratikus hatalomgyakorlás része, hogy az ország sorsát érintő legfontosabb ügyek eldöntésében a polgárok közvetlenül, népszavazás útján is részt vehessenek«.

A Fidesz azonban tett róla, hogy eredményes referendumot ne lehessen tartani Magyarországon.Mostantól a nép érvényesen csak akkor nyilváníthat véleményt, ha a szavazásra jogosultak több mint fele leadja a voksát. Erre eddig kétszer akadt példa: a négyigenes népszavazáson 58 százalékos volt a részvétel, 2008-ban az úgynevezett szociális népszavazáson pedig mindössze fél ezrelékkel sikerült átlépni az ötven százalékot. A jelenlegi szabályok szerint érvénytelen volna az ország NATO-tagságáról és uniós csatlakozásáról szóló referendum is.

Amúgy 1989 óta a számtalan kezdeményezés közül mindössze féltucatnyi jutott el a népszavazásig. Ennek fényében pláne nem világos, miért kellett kidobni a népi kezdeményezés intézményét, hiszen a parlamentnek legfeljebb napirendre kellett vennie egy-egy kérdést, de a képviselők úgy dönthettek, ahogyan akartak. Mindennek egyetlen magyarázata lehet: a Fidesz kizárólag akkor kíváncsi az emberek véleményére, ha maga teheti fel a kérdést, a válaszokat pedig tetszése szerint értékelheti. Minek is ott népszavazást tartani, ahol feltalálták a nemzeti konzultációt?”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 11 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
paraklétosz
2014. január 22. 14:12
A szavazást azt értem, de mi a "nép"? Mindenki aki szavaz, vagy mindenki aki szavazhat? A dilemma feloldására találták ki a százalékszámítást. Így matematizált lett egy társadalom-filozófiai kérdés, azaz, így lett a fából vaskarika. És megszületett az alapposztulátum: a vaskarika a demokrácia!
sasadi
2014. január 22. 13:52
Olyan kérdést kell feltenni, amely érdekli és érinti az emberek nagy részét. Akkor biztosított lesz a megfelelő részvétel is. Ha egyszer népszavazás, akkor legalább a választok fele nyilatkozzon, hogy mit gondol a feltett kérdésről.
fofo
2014. január 22. 13:37
Bármiről is írnak ki népszavazást Magyarországon, a végeredmény sosem szakmai, hanem mindig politikai vélemény nyilvánítás. Mert lehet-e megfelelő szakmai véleménye a hozzá nem értő embereknek pld. az atomerőműről? Nyilván nem lehet, és azt sem lehet megengedni, hogy ilyen horderejű kérdésekről hozzá nem értő emberek szavazata döntsön.
gross
2014. január 22. 13:16
Nem tudom, hogy a népi kezdeményezést miért kellett eltörölni (ha ez a helyzet); elvileg egy teljesen jó módja az emberek megnyugtatására, hogy beleszólhatnak a Parlament működésébe. Mivel a népszavazások amúgy is sikertelenek lennének, amellett, hogy drágák, pont alkalmas lenne annak helyettesítésére.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!