„2.1. Dohánybolt nem működhet másik dohánybolt bármely bejáratától számított 200 méteres távolságon belül. 2.2. A 2.1. pontban foglalt rendelkezés akkor minősül megtartottnak, ha a dohányboltok (egymáshoz legközelebb eső) bejáratainak középvonalától számított legrövidebb, szabályos gyalogos közlekedési útvonal hossza eléri vagy meghaladja a 200 métert.”
Legyen a fenti, új trafikszabály a mottónk. Gyönyörű, nem? Ez is üzeni: nem a legjobb hely neked az ország, ha vállalkozni szeretnél. A trafikügy megmutatta, az állam, ha úgy dönt, elveszi tőled azt, amit éppen akar; átszervezi az üzletedet, ahogy akarja; és hatalmas bravúrként azt is elérte, hogy ez senkit se érdekeljen.
Nézzük csak a trafikosokat. Először a kormány a dohánykereskedelem állami monopóliummá tételével egy csomó régóta ebből élő embert vágott ki a bizniszből, majd újraosztotta a lapok jó részét. Lehet, hogy a szekszárdi hangfelvétel egy elszigetelt esetre mutatott rá, de nyugodtan feltételezhetjük, hogy többségében a megfelelő emberek kapták a koncessziókat. Meglepő viszont, hogy a trafikok körüli szabályozást azóta is folyamatosan átírják.
Miután újabb és újabb termékek árusítását engedélyezték a trafikokban, hogy minél nagyobb legyen a forgalmuk; egyúttal elkezdték ellenőrizni, betartják-e az újdonsült trafikosok az évszázad eddigi egyik leghülyébb szabályát. Tizennyolc éven aluli nem tartózkodhat az üzletben – még akkor sem, ha cigi helyett csak üdítőt vagy rágót venne –; de ha mégis ott tartózkodna egy kiskorú, addig másokat sem lehet kiszolgálni. Ez egyrészt azt eredményezte, hogy ha véletlenül nincs nálad személyi, akkor még egy ásványvizet sem tudsz venni; másrészt meg azt, hogy űzött, paranoiás tekintettel figyelnek mindenkit a trafikos alkalmazottak. Megtörtént eset, hogy az ellenőrök beálltak a sorba, majd utánuk jött az ifjú társuk, belopakodott az üzletbe. Mire kiszolgálták az ellenőröket, már az asztalra is csapták a büntetésről szóló csekket.
Néha azért elgondolkodom ezen az országon és szomorú leszek.