Az egykulcsos adó nyertesei és vesztesei

2013. november 19. 17:05

A személyi jövedelemadó reformja összességében évi 444 milliárd forinttal csökkentette a magyar állam bevételeit.

2013. november 19. 17:05
Pénzügyi Szemle
Pénzügyi Szemle

„Magyarországon 2010 és 2013 között a személyi jövedelemadó nagyszabású reformjára került sor. Az adóreform négy fontos eleme a következő: családi adókedvezmény kiterjesztése, egykulcsos - 16 százalékos - adó bevezetése, szuperbruttósítás kivezetése, adójóváírás megszüntetése. A nagy kérdés az, hogy vajon kik jártak jól a változtatásokkal, és kik rosszul. A gazdagok nyertek, vagy a szegények? A gyermeket nevelők és a nagycsaládosok az igazi haszonélvezők, avagy a szinglik? Az eredeti elemzés itt érhető el.

A Pénzügyi Szemlében megjelent tanulmány a fönti kérdésekre is választ ad. A tanulmány legfontosabb következtetései a következők:

- A 2010 és 2013 között végrehajtott személyi jövedelemadó reform összességében évi 444 milliárd forinttal csökkentette a magyar állam bevételeit. 

- Az adócsökkentés 74 százaléka a két legmagasabb jövedelmi tizedhez tartozó gyermektelen állampolgárok nettó jövedelmét növeli.

- A változások hatására az alsó hét jövedelmi tized adóterhelése összesen 134 milliárd forinttal emelkedett. A nyolcadik tized adója kismértékben csökkent, a kilencediké 72 milliárd forinttal mérséklődött, míg a legmagasabb jövedelműek adója 501 milliárd forinttal zsugorodott (lásd fenti táblázat).

- Az említett folyamatok eredményeképpen 61 százalékról 42 százalékra csökkent a tizedik (legmagasabb jövedelmű) tized hozzájárulása az összes adóbevételhez.

- A minimálbér környékén kereső magánszemélyek adója éves szinten átlagosan 58 ezer forintról 126 ezer forintra emelkedett, az átlagbér környékén keresők adókötelezettsége viszont 312 ezer forintról 299 ezer forintra mérséklődött.

- Az adóváltoztatások nyerteseinek aránya mindössze 20 százalék körül mozog az alsó négy jövedelmi tizedben, a következő négy jövedelmi tizedben pedig 30-35 százalék. A nyertesek aránya a kilencedik tizedben 92 százalék, míg a legmagasabb jövedelemmel rendelkezők körében 99 százalék.

- Bár a három vagy több gyermeket nevelők 63 százaléka az adóreform nyertesének számít, az alsó hat jövedelmi tizedhez tartozó sokgyerekes adózók adókötelezettsége nem csökkent érdemben.

- Miközben a három vagy több gyermeket nevelők számára az adóreform összesen 67 milliárd forint adócsökkenést biztosított, az összeg 92 százaléka a legfelső két jövedelmi tized nettó keresetét növelte.

A tanulmány számtalan igen érdekes megállapítást tesz az adóváltoztatások hatásairól, arra ugyanakkor ügyel, hogy ne mondjon ítéletet magáról az adóreformról. Minden hatást egyébként sem lehet számszerűsíteni, egyrészt a gazdasági rendszerek komplexitása, másrészt az eltelt idő rövidsége miatt. A jelen posztban kiemelt megállapítások ugyanakkor mindenképpen tanulságosak, a második gondolatjel után következő eredmény pedig különösen elgondolkodtató.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 156 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
gubenc
2013. november 19. 23:49
A telefon adót is áthárították a mocskos telekom cégek... A magyar kisvállalkozó meg fizet... Persze a multik is, de ők kibírják valahogy.
gubenc
2013. november 19. 23:46
A tranzakciós adó története azzal kezdődött, hogy az összes nagy multi csinált forint bankszámlát külföldön. Legfeljebb a fizetések utalására hagyott egy magyart is. Ki szív? A magyar kisvállalkozó, kisnyugdíjas és munkavállaló.
tabakur
2013. november 19. 22:43
Viktor te aki a keresztény erkölcs fő hírvivője vagy ajánlom a biblia olvasását! " Ne rabold ki a szegényt mert szegény ő,és meg ne ronsd a nyomorultat a kapuban" /Példabeszédek 22:22/ Gyalázatos,erkölcsöt megjátszó silány érzéketlen emberek vagytok . Jézus nagyot köpne rázok.
gubenc
2013. november 19. 22:22
Az ingatlan és vagyonadó, jó lenne a csalással szerzett jövedelmek megfogására is. Egy ingatlant vagy vagyontárgyat nehéz eltitkolni, ha az az ország területén van. Autók sem közlekedhetnek már külföldi rendszámmal csak úgy, mint régen. Az egyetlen hátránya, hogy ha túl magas a kulcsa, akkor elértékteleníti a vagyontárgyakat, ezért nem jó 0.5%-nál magasabb kulccsal alkalmazni. Ez korlátozza a beszedhető adót.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!