Az ország esik szét, a miniszterelnök meg sehol – kiakadt a brit lap
Keir Starmer szerintük a nemzetközi politika kaszása.
A GVH határozata alapján joggal vetődhet fel a kérdés, hogy ilyen belső „együttműködés” a bankok között az elmúlt másfél évtizedben hányszor játszódhatott már le.
„Hányszor folyásolhatták már be a magyar pénzügyi világot, ezáltal a magyar állampolgárok, az ország sorsát összehangolt üzletpolitikájukkal? Vajon a devizahitelek kiszórásával kapcsolatosan is lehetett ilyen összekacsintás? Kijátszhattak-e valamilyen szinten közösen több százezer embert akkor?
Ezeket a kérdéseket eleddig senki nem vizsgálta, azonban a rejtett titkokról most egy pillanatra mintha fellebbentették volna azt a bizonyos függönyt.
A bírság kiszabása miatt sokan felvetették a politika szerepét is. Talán nem is véletlenül. Az elmúlt években az Orbán-kormány határozott lépéseket tett a pénzügyi szféra befolyásolására. Ékes példái ennek a bankokat sújtó adók, illetőleg a takarékszövetkezetek államosítása irányába tett lépések, stb., amelyekkel kapcsolatban a jelenlegi politikai vezetés érdekei közvetlen érvényesítésének lehetősége is felmerült.
Nos, ugye, a Gazdasági Versenyhivatal elviekben egy kormánytól független szervezet, amelyre Orbán Viktorék nem bírnak ráhatással. Azonban nem feledhető, hogy a GVH jelenlegi elnökét éppen 2010-ben, gyakorlatilag Orbánék nevezték ki. Véletlen lenne, hogy a kormány politikájával összhangban álló, minden eddiginél magasabb büntetést éppen most szabott ki a Versenyhivatal?”