Csehebbül is lehetne

2013. október 28. 19:03

Itt állunk hát, egy autentikus kommunistával, egy szalonkommunistával és egy ügynökmúlttal rendelkező (legalábbis exkommunista) milliárdossal.

2013. október 28. 19:03
Lovász Attila
Új Szó

„Mégsem állnak a csehek olyan csehül, ahogy azt gondolnánk. Ne feledjük: az országban a válóper óta volt két hivatalnokkormány, most regnál a harmadik, volt közel egy év, amikor nem volt kormány (mandátum nélküli fűtött, takarított, de az nem ér) és mégsem ment tönkre az állam. S volt összesen két kormány (ebből egy még a szövetségi állam idején), amely kihúzta a mandátum végéig.

Sokkal, de sokkal rosszabbul járhattak volna a csehek egy domináns, egyedül is többséget szerző szocdem párttal, vagy egy győztes ANO-val, hiszen akkor a Hradzsinban lezajlott események ismétlődnének nagyban, különösebb lakossági ellenállás nélkül. A csehek megtartották az arányos parlamenti rendszert, pedig ide a rozsdás bökőt, sokan szerették volna többségire, elnökire, meg ki tudja, milyenre változtatni.

A 20–18–14–11–7–6–6, plusz valami apró, százalékokban tökéletes arányos rendszer, és a politikusok, ha nem akarnak kétszer kilencven napon belül újabb előrehozott választásokat, kénytelenek kiegyezni. Emlékezzünk csak: a második Dzurinda-kormány vagy a Radičová-kabinet állandóan vitázott, de az ország állapotait tekintve ez még mindig jobb, mintha adva lenne a vezér, aki mindig megmondja a tutit. A csehek ugyan nem nyertek sokat a mostani választással, lehet, hogy vesztesnek is érzi magát a választó, de ajándékba kaptak egy arányos megosztást, amelyben sokkal nehezebb hatalmaskodni, és – bár ez ügyben nyugati szomszédunknál sincsenek kreativitás híján – sokkal nehezebb lopni. Állhatnának hát csehebbül is.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 15 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Forsz
2013. október 29. 09:32
7 parlamenti párt! Maga a totál káosz! Az olaszoknak, akik ugyancsak nem tudnak meglenni egy véleményen, 50 év alatt sikerült félévenként kormányt váltani, állandóan választások vannak és egészségtelenül sokszínű a parlamentjük. Egyedül Berlusconinak sikerült ezt a tébolydát egy időre lecsendesíteni, de a féktelen olasz temperamentum egy idő után nem bírt magával. Izrael a hasonlóan megosztott közéletével vajon két-három éven túl képes lenne-e fennmaradni az adott körülmények között, ha nem lennének az USA emlői direktben a szájára kötve. De a franciák sem büszkélkedhetnek, egyre csak a forrongások, amelyet képtelenek a színes közéletük korlátai miatt lecsillapítani. És végül, ti híres hazai demokraták! Vajon mivé lett volna az ország 2009-2010. után, ha nem egy tökös, csaknem korlátlan lehetőséggel megbízott kormány került volna hatalomra. Egy cincálós parlament és egy beszari kormány mellett. Ha a baloldali médiaterror uralná máig a közéletet. Megmondom: gyarmat lennénk; mai, modern, önállótlan, korlátlanul kifosztható gyarmat. Hogy vannak hibák? Naná, hol nincs, de a mi utóbbi három évünk is igazolta a tételt: nincs abszolút ideális rendszer; az abszolutizált demokrácia éppen akkora rizikó, mint a korlátozható egyeduralkodás. Hogy melyik a jobb és hatékonyabb, azt a körülmények szabják meg. A nagyon színes és szétszabdalt politikai közélet egy feltörekvő ország esetében mindenképpen hátrány, míg a kiépült, bejáratott demokráciák már ki tudják védeni a demokrácia kaotikus veszélyeit. Bennünket 1990. után a totál gagyi Demokratikus Ellenzék belehajszolt a legrosszabba. Egy olyan demokráciába, amilyent még kétszáz éves demokratikus gyakorlattal bíró ország sem tudott volna túlélni.
ciseaux
2013. október 29. 01:52
Aki látta a nemrég megválasztott cseh elnököt hót részegen beletántorogni a cseh koronaékszerekbe, kapott egy reális képet a cseh politikai rendszerről is. A cikk írója egy fontos dolgot kifelejtett a cikkéből, talán a legfontosabbat. A kormányzásért való állandó politikai alkudozások, (szavazat vásárlások, árulások, átpártolások) autómatikusan az EU egyik legkorruptabb politikai osztályát hozták létre. A csehek kezdeti szerencséje a nyugati "befektetők" fékentartása volt, semmi más. Ez mára a múlté, ők is bekerültek a "rendszerbe"... Mi ugyan az első "demokratikus" napunkkal már veztesek voltunk (a cseheknek nem volt lokális "szdsz"-ük, azt is megúszták!), ezért sikerült minket kifosztani olyan nagy hatékonysággal. Most indulunk fölfelé?, egy kis szerencsével, ideig óráig hagyni is fognak minket, de a magyaroknak nagy kitartásra kell készülniük, hogy valami tömeg-amnézia vissza ne vigyen minket az "elmúltnyolcév"-esek, és gazdáik karjaiba.
1234
2013. október 28. 21:54
Most már jól látni az erkölcsi romlást a cseheknél. Eddig csak szerencséjük volt, most felérta társadalom valódi énje a politikai csúcsra is. Csupa demókrata kommunista, arányosan elosztva az arányos fékezet habzású egyensúlyban. Színtiszta becsület és tisztesség, hiszen arányos ejrópai demókrácia van, nem kell korrumpálni, minden megy magától...
KannibálTatárÚr
2013. október 28. 21:17
Nincs rosszabb, mint ha egy ország vezetése döntésképtelen. Csehország ma az. Sőt már régebben.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!