Riadót fújtak Brüsszelben: rádöbbentek, hogy nagy a baj, és a magyar ötletbe kezdtek el kapaszkodni
Ráébredtek arra, hogy Európa nehezen tart lépést az Egyesült Államokkal és Kínával.
Hiába lesz magasabb egy doboz dohányterméken realizálható árrés-százalék, ha eltűnik a piacról a legálisan értékesíthető mennyiség és a kereslet a feketepiacra vándorol át.
„Növekszik az illegális cigarettakereskedelem. Naponta lehet olyan híreket olvasni, hogy a záhonyi Tisza-parton milliós értékű csempészcigarettát foglalnak le a pénzügyőrök. Lázár János államtitkár még áprilisban mondta bele a kamerákba, hogy szerinte nem fog drágulni a cigaretta, és nem kell attól tartani, hogy növekedne a feketegazdaság. Nem indokolta meg, hogy mire alapozza a véleményét. A dohányipari szereplők azonban levezették: ha a legális termék drága, az illegális forgalom nőni fog. Nekik lett igazuk. Hiába lesz ugyanis magasabb egy doboz dohányterméken realizálható árrés-százalék, ha eltűnik a piacról a legálisan értékesíthető mennyiség és a kereslet a feketepiacra vándorol át. Számítások szerint mindez legalább 45 milliárd forint adóbevétel kiesést jelenthet 2013–2014-ben. Lázár János is megmondta előre: a fő cél az, hogy kevesebb helyen lehessen cigarettázni, ez pedig a hazai és a külföldi dohánygyártóknak egyaránt visszaesést jelent majd. Arra azonban biztosan nem gondoltak, hogy 876 településen még a tíz százalékos árrés is kevés lesz ahhoz, hogy valaki nemzeti dohányboltot nyisson.
Lám, így jár az ország, ha nem a miniszterelnök javaslatát követi, aki osztrák mintára 12 százalékos árrést akart. Lehetne persze arról is egy népszavazás, hogy ne csökkenjen, hanem növekedjen az árrés. De ha már a cigi drágább lett – és esetleg még drágább lesz –, legalább a sör lehetne ingyen.”