Folytatódik a német kormányválság: jön a bizalmi szavazás
Gyakorlatilag elkerülhetetlen az előrehozott választás.
A választópolgár értékrendjében nem a több Európa eszméje a nyerő, hanem a nemzeti érdekeké.
„A valóban liberálisnak nevezhető erők Kelet-Európában sem tudtak megkapaszkodni, Szlovákiában például Dzurinda mesélhetne sokat arról, hogyan kell valakit időzítve felfalni, Magyarországon az MSZP-vel való szövetkezés épp úgy felőrölte az SZDSZ-t, miként a másik oldalon a Fidesz bedarálta a kisgazdákat. Tájainkon a liberalizmust előszeretettel jellemezték amolyan »se hús, se hal« politizálásnak, szűk városi értelmiségi csoportok gittegyletesdijének. (...)
Az AfD a német nemzeti érdekekkel érvel a gazdaságpolitikában, amikor pl. elutasítja a »lusta görögök« megmentését a német adófizetők pénzéből. De jó ideje már Merkel is ezt teszi, amikor a német jólét stabilizálása mellett csökkentené Brüsszel kompetenciáit, elutasítja az eurókötvényeket és erőteljesebben akarja ellenőrizni a sokmilliárdos mentőcsomagok felhasználását.
A tanulság: a választópolgár értékrendjében nem a több Európa eszméje a nyerő, hanem a nemzeti érdekeké. Ez nem feltétlenül jó a kisebb, gyengébb tagországok számára, de mindenképpen alkalmazkodniuk kell hozzá.”