Európa fogalma változott az idők során

2013. augusztus 02. 14:06

Az európai nemzetek és államok közötti rivalizáció már az újkorban katasztrofális következményekkel járt. Interjú.

2013. augusztus 02. 14:06
Tomka Béla
Heti Válasz Online

Kimutathatóak a kontinens társadalomfejlődésében az európai egység elemei a történelem folyamán?

Nincs más olyan kontinens vagy nagyobb régió a Földön, melynek egységét és sokszínűségét olyan sokat és olyan hosszan vitatták a történelemben, mint Európa. Ez már önmagában is az egység egyik elemét jelenti: rendkívül intenzív kommunikációs térről van szó, ahol a nemzetek és nemzetállamok változó erősséggel versenyeztek és együttműködtek egymással és közben folyamatosan hatottak egymásra. Nagyon fontos tehát hangsúlyoznunk, hogy Európa fogalma, s így az egység elemei is változtak az idők során.

Tehát kimutathatóak, csak éppen változtak?

Igen. Az egység jelei ott vannak egyrészt a kulturális hagyományok és értékek vonatkozásában, melyek hordozói között a kereszténység kitüntetett szerepet kap. Másodsorban a történelmi tapasztalatok szintjén: az európai nemzetek és államok közötti rivalizáció már az újkorban olyan katasztrofális következményekkel járt – gondoljunk a harmincéves háborúra –, mely előtérbe helyezte a konfliktusok szabályozását és korlátozását. Ez ugyan járt sikerekkel a diplomácia vagy a hadviselés szabályai tekintetében, de a 20. századi nagy háborúk és népirtások összességében e korai kísérletek kudarcát jelentették. E tapasztalatok döntően hozzájárultak a második világháború utáni európai integrációs folyamatok elmélyüléséhez, s az államok közötti együttműködés-rivalizáció egészséges arányainak megteremtése tekintetében kétségkívül sikeresek voltak.”

Amerika választ! Kövesse élőben november 5-én a Mandiner Facebook-oldalán vagy YouTube-csatornáján!
az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 3 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
kulalak
2013. augusztus 02. 18:11
Ez az interjú lényege. "Hazánkban még mindig komoly egyetemi és tudományos karriert lehet befutni a humán területeken – és nemcsak ott – anélkül, hogy valaki nemzetközileg magasan elismert eredményeket produkált volna." Egyetértek @Counter-rel. Másképp is lehet idézni.
Gyurcsány Viktor
2013. augusztus 02. 15:17
"Az európai nemzetek és államok közötti rivalizáció már az újkorban katasztrofális következményekkel járt." Ezért kell nekünk egyszerre egész Európa ellen szabadságharcot vívni, abból nem lehet baj.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!