Schmidt Mária a Nyugatról: A hitetlenség a nihilizmusba vezet
Bemutatták a Terror Háza főigazgatójának legújabb esszékötetét.
A holokauszt esetében kellett harminc év ahhoz, hogy a közvélemény felfogja, mi is történt. A kommunista bűnökkel kapcsolatban sem lesz másként. Interjú.
„Az '56-os megtorlásokat belügyminiszterként irányító Biszku Béla a valóságban is bíróság elé állhat, igaz, egyelőre a kommunista bűnök tagadása miatt.
Kicsit szkeptikus vagyok, hiszen 90 év felett van már. Ilyen idős embereket bíróság elé állítani azért rizikós, mert nem biztos, hogy olyan állapotban vannak, hogy egy ilyen eljárásnak legyen értelme. Fontos, hogy mindez ne forduljon az ellenkezőjére, ne keltsen szánalmat. A magyar ember hajlamos arra, hogy annak, aki idős és magatehetetlen, megadja a tiszteletet, és megszánja, akármit is tett.
Biszku esetében is kell ettől félni?
Nem tudom megmondani. Egyrészt szeretném, ha elégtételt kapnánk, és érvényesülne az igazság, másrészről ezek a félelmeim is megvannak. (…)
A kommunizmus szimbóluma, a vörös csillag itthon ugyan büntetendő önkényuralmi jelkép, ám láthattuk Vajnai Attila, a Munkáspárt egyik vezetőjének a példáján, hogy Európa erről nem így gondolkodik. Ön szerint fog ez változni?
Ebben egészen biztos vagyok. Idő kell még hozzá, de szerintem egy évtizeden belül változni fog Nyugat-Európa hozzáállása is. Abban is teljesen biztos vagyok, hogy akkor a Heineken le fogja cserélni címkéjéről a vörös csillagot, mert reményeim szerint előbb-utóbb olyan bojkottal kell majd szembenéznie, ami nem fogja megérni a cégnek.
Mitől változna Nyugat-Európa hozzáállása?
Az időtől. Attól, hogy azok az egykori kommunisták és szimpatizánsaik, akik nem akarják feltenni maguknak a kérdést, miért nem emeltem fel a hangom korábban, amikor lehetett és kellett volna, a meghatározó értelmiségi és közírói körökből kiöregszenek. Ez ugyanígy volt a holokauszttal. Ott is kellett majdnem harminc év ahhoz, hogy a közvélemény felfogja, mi is történt. A kommunista bűnökkel kapcsolatban sem lesz másként. Húsz év telt el, harminc év távlatából már nagyon más lesz.”
Részletek a 2013. július 17-i Magyar Nemzetben megjelent Schmidt-interjúból.