Két számmal leírható a teljes EU-s gazdaság: egyik tragikusabb, mint a másik
Elszomorító gazdasági elemzést közölt a Telegraph.
Magyarország a lehető legrosszabb pillanatban küzd politikai csatatéren a nyugati közösséggel, amely nem erősíti fiskális pozícióinkat sem.
„Piaci elemzők szerint további kiigazítás kell ahhoz, hogy tartható legyen a költségvetési hiány. Ennek mértéke – legalábbis a korábbi egyenlegjavító intézkedésekhez képest – amúgy nem túl jelentős, 150-200 milliárd forint. Ezt az elcsúszást az idén – köszönhetően a magas költségvetési tartalékolásnak – különösebb erőfeszítés nélkül lemenedzselheti a kabinet. Brüsszel előrejelzési gyakorlata alapján viszont borítékolható, hogy a három százalék alatti magyarországi hiánycél teljesülését csak további intézkedésekkel tartja elfogadhatónak az EU. Igazából a »magyar félnek« ezzel sem lenne komolyabb problémája, még azzal együtt sem, hogy a jelenlegi hivatalos álláspont szerint természetesen nincs szükség új korrekcióra.
Akkor pöröghetnek fel azonban az események, ha Brüsszel politikai síkra tereli a kérdést. Ebben a helyzetben hiába lesznek adottak a számszaki alapok, nem érünk sajnos a »költségvetési evolúciós út« végéhez. Ráadásul a múltbeli tapasztalatok alapján könnyen lehet, hogy az EU túlértékeli a konvergenciaprogramban felbukkanó kockázatokat – éppen ezért a döntés kimenetele felettébb bizonytalan.
Nagy kérdés tehát, hogy meg lehet-e győzni Brüsszelt. Magyarország a lehető legrosszabb pillanatban küzd politikai csatatéren a nyugati közösséggel, amely nem erősíti fiskális pozícióinkat sem. Jó lenne, ha nem figyelne a magyar kormányra Európa, vagy úgy kerülnénk az érdeklődés középpontjába, mint olyan uniós tagállam, amely éppenséggel támogatja a transzatlanti kezdeményezéseket – legalább monetáris (jegybanki) és fiskális (költségvetési) vonalon.”