Piac? Ugyan!

2013. április 24. 07:15

Kimondható, hogy a kereskedelmi láncok gyakorlata termelőellenes, fogyasztóellenes, és versenyellenes.

2013. április 24. 07:15
D. Horváth Gábor
MNO

„[A]z általában hagyományos és unalmas dolgok mellett a vásárló azért nem találkozhat olyan újabb és újabb, érdekesebbnél érdekesebb, különleges termékekkel, mert a termelőkkel szemben kizárólag egyetlen elvárás van: hogy minél olcsóbban adja el nekik a termékét.

Kimondható, hogy a kereskedelmi láncok gyakorlata termelőellenes, mert kizsigereli és tönkreteszi a zsarolásnak ellenálló  vagy az azt gazdasági okok miatt elviselni nem képes beszállítókat. Fogyasztóellenes, mert amellett, hogy meglopja a vásárlóit, korlátozza az áruk sokféleségét, a minőségi termékek megjelenését. És versenyellenes, amit az EU-ban ugyan szent tehénként kezelnek, ám a boltjaikban fellelhető termékek kínálatából kizárja a gasztronómia szempontjainak érvényesülését, amivel megakadályozza a valóban a fogyasztók igényeit, ízlését és érdekeit szolgáló ellátást.

Ez nem piac. Ez a magyarországi piac, amelyben a jelző fosztóképzőt jelent. A feketekereskedelem pedig nemcsak az élelmiszereket sújtott magas áfa miatt virágzik idehaza, hanem amiatt, mert abban legalább érvényesülnek piaci szempontok.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 29 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
bigyomail
2013. április 24. 10:54
Azért a szerző bemehetne mondjuk egy CBA-ba, ahol elég korrekt a húsárú, vagy mondjuk egy nagyáruházba, mert akkor látná, hogy lehet ott is kapni minőségi(bb) terméket, csak a pénztárnál lehet látni, hogy a lehetőségek közül a vásárló az minőség, vagy az ár alapján dönt. A legjellemzőbb a fél literes pohárban kapható három deci tejföl, aminek vitathatatlanan sikere van szemben a négy és fél decissel, ami amúgy literre bontva még olcsóbb is. És akkor a tényleg minőségibb tejfölről még csak szó sem esett, aminek meg eleve értelem szerűen magasabb az ára. A piac amúgy jó. A vásárlónak legalább van lehetősége választani. Amíg csak kiskereskedések voltak, kevesebb volt a választási lehetőség is. Most több. Ez miért is rossz? Vagy miért rossz, hogy a verseny miatt olcsóbban juthatok a termékhez? Vagy az, hogy ha termelőként a teljes termelésemet el tudom passzolni egy láncnak és nem kell az időt a vevők felkutatásával töltenem? Persze versenyhelyzetben nehezebb az élet, de pont ez a lényege a dolognak, hogy versenyezzenek a vevőkért. Minél többen vannak, annál erősebb a verseny. Ez pedig jó a vásárlónak, hiszen azért folyik verseny, hogy a vásárló az adott boltba menjen, ne a másikba, ezért a vásárlók kegyét keresik a boltosok. Ha olcsó szart akar a vásárló, akkor azt szállítják neki, h drága, de jó minőséget, akkor azt.
Agnieszka
2013. április 24. 10:50
Lengyelországban is van multi, leginkább francia, főleg a tengermelléken vásároltunk ott is, de az alapellátás a sarki kisbolt. Finom felvágottaktól még finomabb sütikig mindent tartanak, Krakkóban pl. villamosjegyet is vettünk.Friss a finom kenyér, a süti, a felvágott, ami természetesen hazai és nem tudom, hogy csinálják, de a sonkák, virslik jobb ízüek, mint itthon (tessék kipróbálni a pesti Nagycsarnokban, Főbejárat, Fő utca, első elágazás jobbra, a sarkon) . A kicsi lengyel boltok kora reggeltől késő estig nyitva vannak. Akik csinálják, biztosan jobban járnak, mintha a Tescoban lennének árufeltöltők és minden egy kicsit olcsóbb, mint itthon, a minőség meg jobb.
bigyomail
2013. április 24. 10:34
"Kimondható, hogy a kereskedelmi láncok gyakorlata termelőellenes, fogyasztóellenes, és versenyellenes. " Feltéve, ha nem ismerjük a piacot, a termelők érdekét és a vásárlók érdekét sem, vagy ha ismerjük, akkor elegánsan ellenkező előjellel kezeljük.
KannibálTatárÚr
2013. április 24. 10:00
A természetes kiválasztódás létrehozott egy olyan nagyszerű dolgot, mint az emberi agy. Ennek köszönhetően az emberiség magasan a többi élőlény fölé emelkedett. Sajnos, az emberi agynak vannak káros termékei is: pl. a fegyverek, de ezek közé tartozik a szabad verseny is, amely kiiktatja az emberi leleményességet és csak a túlélésre kényszeríti a termelői ágazatokat. Ezzel szemben a szolgáltatásokban (terciér, azaz harmadrendű gazdaság) lehetővé teszi a kis ráfordítással szerzett nagy nyereséget.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!