A szalonképes, européer liberális

2013. március 26. 11:39

Az igazi liberális nem csak alkalmanként, saját értékrendjével ütköztetve bírálta a 2002-2010 közti kormányzat egyes lépéseit, hanem a magyar demokrácia megmentése érdekében nyíltan és egyértelműen átállt a jobboldalra.

2013. március 26. 11:39
Szilvay Gergely
Mandiner

Magukra maradtak az igazi liberálisok. Politikai árvák lettek, mivel nincs ma Magyarországon igazi liberális párt. Csak a szocializmus ölelésében vergődő. Vagy az sem. Súlyos továbbá a magyar liberalizmus múltja is. SZDSZ, ugye. Az egykori árvák Bajnai körül gyülekeznek. Hogy lesz ebből rendes liberális párt? Ráadásul Magyarországon nincs is igazi liberális. Csak provinciális liberálisaink vannak, elszakadva az igazi, európai liberális hagyományoktól, gondolkodástól. Szükség lenne pedig igazi magyar liberalizmusra. Rossz, amikor az ember nem tud valódi, szalonképes liberálisokkal vitatkozni, csak rovott múltú, szűk látókörű liberálisokkal. Akik nem tudnak késsel, villával enni. Nem ismerik a saját hagyományaikat, elődeiket. Nem ismerik a nyugati gondolkodás jelenlegi állását. Vajon milyen az igazi liberális?

Az igazi, mérsékelt, nagyvonalú liberálisok a liberalizmus fejlődését akceptálva elfogadják a konzervatív alapelveket. Kezdeti tombolása után a megszelídülő, igazi liberalizmus ugyanis rádöbben, hogy a hagyomány kikerülhetetlen dolog. Érdemes elfogadni alapelvként és gondolkodási módként, utópiák építése helyett. Arra is rájön, hogy a természettörvény megkerülhetetlen, s hogy mindig is lesznek tekintélyek, akiknek engedelmeskedni kell. Így nem fullad anarchiába a társadalom. Az igazi liberalizmus szkeptikusan elfogadja az egyenlőtlenségeket, és nem próbálja kijavítani az embert, mivel az emberi méltóság tisztelete a gondolkodásának egyik alappillére.

Ahogy azt is elfogadja, hogy a nemzet az egyik fontos közösségi szint a sok közül, aminek határai nem feltétlen esnek egybe az államéival. Az igazi liberális ezért aztán nagyra becsüli a nemzeti liberális hagyományt és annak olyan alakjait, mint Tisza István. Az igazi liberális elismeri a monarchiák érdemeit. Az organikusan kialakult, autentikus nemzetköziséget örömmel fogadja, így például büszke az Osztrák-Magyar Monarchiára, s tisztelettel adózik Ferenc József érdemei előtt. A Jászi Oszkár-féle polgári radikális nézeteket a szalonképes liberális realizmusa és tisztánlátása jeleként elutasítja.

Nem gyalázza, hanem együttműködik az egyházakkal, elismerve történelmi szerepüket. Lépést tartva a tudománnyal tudja, hogy a vallás nincs ellentétben az ésszel, ahogy a pszichológiával sem. Kiáll a határon túli magyarok jogaiért a regionalizmus és a pluralizmus jegyében, támogatja autonómiaigényüket. Mivel mélyen tiszteli az emberi jogokat és az élethez való legalapvetőbb jogot, ezért elítéli az abortuszt. Nem kokettál az intoleráns humanistákkal, rendszeresen elhatárolódik a szélsőséges liberálisoktól és a radikális baloldaliaktól. Az igazi liberális nem mentegeti a Kádár-rendszert, nem nosztalgiázik Zánka iránt. Nem horthystázza le Antall Józsefet, elhatárolódik a taxisblokádtól, ami a politika utcára vitelének megengedhetetlen formája volt.

Az igazi liberális nem vállal közösséget a szocialistákkal kiegyező, majd koalíciót kötő egykori liberális párttal. Az igazi liberális nem csak alkalmanként, saját értékrendjével ütköztetve bírálta a 2002-2010 közti kormányzat egyes lépéseit, hanem a magyar demokrácia megmentése érdekében nyíltan és egyértelműen átállt a jobboldalra. Ezt – korábbi énjétől és nézeteitől való folyamatos elhatárolódással – rendszeresen ki is nyilvánította, és a másik oldalra is szavaz azóta, képviselje azt bárki, akit addig akár vállalhatatlannak is tartott. Ez ugyanis az egyetlen, erkölcsileg elfogadható magatartás.

Az igazi liberalizmus elfogadja a konzervativizmus eddigi eredményeit és épít rájuk. Tudja, hogy nem érdemes berzenkedni, mindez szükségszerű, a hagyományok, tekintélyek eltörölhetetlenek, az emberi természet állandó és megváltoztathatatlan. Így az igazi liberális megváltoztathatatlan realitásként elfogadja a konzervatív gondolkodás fenti kereteit, és ezen belül jelöli ki saját mozgásterét.

Nos, az ilyen liberálisokkal lenne érdemes párbeszédet folytatni. Hol vannak az igazi, európai, szalonképes, mérsékelt liberálisok?

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 152 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
politologus
2013. március 27. 06:33
Szerintem itt a szerző saját gondolkodásmódját jelöli meg "igazi liberálisnak". Nem szép, ennél a világ színesebb. Az ideológiák pedig ennél szélesebb spektrumúak, ebbe a szerző egy vékony vonalat húzott, az neki az igazi. Mindezt úgy, hogy közben sok igazság is van a cikkben, vagyis az egész nem vicc, akkor viszont pláne nem szép. Emlékszem, pár éve milyen erős kirohanások voltak az "igazi konzervatívok" túloldali meghatározásával szemben. Helyesen egyébként. Ráadásul az ideológiák még történetileg változnak is.
HSL
2013. március 26. 22:26
ez valami paródia a "bajnaira szavazni a trú konziság" típusú kriposzadeszos bullshittre? annak jó.
=nessuno=
2013. március 26. 22:07
Az igazi konzervatív meg liberálisból keletkezik köpönyegforgatással....:))) Az igazi konzervatív nem ostorozza a tőkét, profitot, nem államosít, vallja a magántulajdon szentségét és egyenjogúságát az államival, nem lop vagy hazudik, nem él vissza a jogalkotással, tiszteletben tartja az AB döntéseit stbstb....
mustármag
2013. március 26. 21:20
Ti nem vagytok azok.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!