Az álhírek terjesztésével a vesztünkbe rohanunk: ijesztő gyakorlat terjed a közösségi oldalakon
Négyből három hírt anélkül osztanak meg a felhasználók, hogy elolvasnák. Íme, az álhírek terjedésének pszichológiája.
Meglepő és heves reakciókat szült az aktuális Heti Válaszban olvasható, Uj Péter májusban induló hírportáljának hátteréről szóló írás.
Meglepő és heves reakciókat szült az aktuális Heti Válaszban olvasható, Uj Péter májusban induló hírportáljának hátteréről szóló, „Tesznek az Indexre" című írás. A cikkre reagáló közleményét a Wallis Asset Management Zrt szokatlan módon nem a Heti Válasznak címezte ugyan, hanem a Mandiner.hu-hoz juttatta el, de mint írják, „a Wallis vállalatcsoport semmilyen médiapiaci érdekeltséggel, vagy befektetéssel nem rendelkezik, és a jövőben sem tervez ilyet".
Ezzel ellentétes állítás cikkünkben sem szerepel. Azt írjuk:
„Az iparágban ettől függetlenül tényként kezelik, hogy az erre az évre százmillió forinttal bíró vállalkozás „szponzorai" között előkelő helyet foglal el a Wallis-tulaj Veres Tibor - ezt a feltételezést kérdésünkre határozottan a főszerkesztő-tulajdonos sem cáfolja."
A cikk megírásához Uj Pétert is megkerestük, beszélgetésünk alatt pedig több ízben is rákérdeztünk a Veres-pénzre, ám érdeklődésünkre a főszerkesztő rendre kitérő válaszokat adott. Az általános gyakorlattól eltérően ezúttal ráadásul cikkünknek nem csak az őt érintő mondatot, de az egész írást elejétől-végéig megmutattuk Uj Péternek - még a nyomdába küldés előtt. A főszerkesztő e-mailen küldött válaszában úgy reagált: „Nekem tényállításokkal bajom nincsen, a többi meg nem az én dolgom, nyilván."