Pogány az alaptörvény

2013. március 14. 11:57

A kormánypárti kurzuskeresztények talán tényleg úgy gondolják, hogy egy alkotmány attól lesz keresztény, ha a bevezetőjében kellő számú vallási utalás szerepel.

2013. március 14. 11:57
Hargitai Miklós
Hargitai Miklós
NOL

Hazai konzervatív körökben gyakori érvelés – a parlamenten belül és kívül –, hogy »Európának« az a baja az alaptörvénnyel, amit így rögzít a preambulum: »Elismerjük a kereszténység nemzetmegtartó szerepét«. Ám aki beleolvas a szövegbe, aligha jut arra a következtetésre, hogy annak túlhajtott kereszténysége miatt támadnak minket.

Amit Orbán szűk hatalmi köre alkotmányként az országra erőltetett, az a tartalmát, a keresztény szó eredeti jelentését (»krisztusi«) tekintve egyike a fejlett világ legpogányabb alaptörvényeinek.

Hogy mást ne mondjunk: a Fidesz–KDNP (és immár az alaptörvény) fogalmai szerint Jézus házasságon kívüli – vagyis a kétharmad által diszpreferált – kapcsolatban fogant (Mária a fogantatás idején »jegyese volt egy József nevű férfinak«). A példa abszurd, de a helyzet még inkább: a kormánypárti kurzuskeresztények talán tényleg úgy gondolják, hogy egy alkotmány attól lesz keresztény, ha a bevezetőjében kellő számú vallási utalás szerepel (és hogy a való élet beleszorítható az ő politikai kereszténységük kategóriáiba), de azért az önmagára morális többségként tekintő oldal tehetné ennél magasabbra is a mércét.”

Amerika választ! Kövesse élőben november 5-én a Mandiner Facebook-oldalán vagy YouTube-csatornáján!
az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 17 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
sóhivatalnok
2013. március 14. 18:42
A cikk van ám tovább is: "Hivatkozhatnánk most a keresztény tanítás legtömörebb kifejtésére, a Hegyi beszédre (a megtorlás és a hamis eskü tilalmára, a megbocsátásra, az ellenség szeretetére, a jótékonyság kötelezettségére, a mások elítélésétől való tartózkodásra, a földi javak megvetésére, vagy a mátéi útmutatásra: „amit akartok, hogy veletek tegyenek az emberek, ti is azt tegyétek velük”), és megkérdezhetnénk: az egy éve zajló alkotmányozási folyamatban ugyan hol és mikor bukkantak fel ezek a keresztény alapelvek? Az alaptörvényből kikerült többek között a munkához, tisztességes bérhez, a „legmagasabb szintű testi és lelki egészséghez” meg a szociális biztonsághoz való jog is. A legújabb módosítás mindezt betetőzte a legelesettebbek teljes jogfosztásának és üldözhetőségének, a család fogalom leszűkítésének, a hitélet feletti állami kontroll lehetőségének alkotmányba iktatásával. Nekünk is kínos, hogy emlékeztetnünk kell a keresztény-konzervatív közösséget, de Jézus nem egészen ezt tanította („éhes voltam és ennem adtatok; szomjas voltam és innom adtatok; hontalan voltam és befogadtatok; ruhátlan voltam és betakartatok”), és amikor „Európa” a bírálatait megfogalmazta, akkor nemcsak az uniós jogszabályokra, hanem a katolikus egyház szociális enciklikáira is hivatkozhatott. A magyar alaptörvény nem a keresztény tanítás, hanem az „amennyid van, annyit érsz” alkotmánya. Önző, intoleráns, farizeus – tényleg nincs jobb szó rá: pogány. És akik kritizálják, azok nem kevesebb, hanem éppen hogy sokkal több keresztény gondolatot szeretnének látni benne – nem semjéni, hanem krisztusi értelemben."
Bélus
2013. március 14. 13:58
Jobb lenne, ha ezekről a kérdésekről az írna, aki ért hozzá!
toportyántiszteletes.2
2013. március 14. 12:59
Katolikusok csak szavaikban keresztények,tettekben minősíthetetlenek!Nem véletlenül mondott le a pápájuk!
gereb6
2013. március 14. 12:57
"A példa abszurd, de a helyzet még inkább..." PREAMBULUM ŐFELSÉGE A BELGÁK KIRÁLYA, ŐFELSÉGE DÁNIA KIRÁLYNŐJE, A NÉMETORSZÁGI SZÖVETSÉGI KÖZTÁRSASÁG ELNÖKE, A GÖRÖG KÖZTÁRSASÁG ELNÖKE, ŐFELSÉGE SPANYOLORSZÁG KIRÁLYA, A FRANCIA KÖZTÁRSASÁG ELNÖKE, ÍRORSZÁG ELNÖKE, AZ OLASZ KÖZTÁRSASÁG ELNÖKE, Ő KIRÁLYI FENSÉGE A LUXEMBURGI NAGYHERCEG, ŐFELSÉGE HOLLANDIA KIRÁLYNŐJE, A PORTUGÁL KÖZTÁRSASÁG ELNÖKE, ŐFELSÉGE NAGY-BRITANNIA ÉS ÉSZAK-ÍRORSZÁG EGYESÜLT KIRÁLYSÁGÁNAK KIRÁLYNŐJE AZZAL AZ ELHATÁROZÁSSAL, hogy az Európai Közösségek megalapításával felvállalt európai integrációs folyamat egy új szakaszába lépjenek, ... MEGERŐSÍTVE az 1961. október 18-án Torinóban aláírt Európai szociális chartában, valamint a munkavállalók alapvető szociális jogairól szóló 1989. évi közösségi chartában meghatározott alapvető szociális jogok melletti elkötelezettségüket, ... AZZAL AZ ÓHAJJAL, hogy elmélyítsék a népeik közötti szolidaritást, miközben történelmüket, kultúrájukat és hagyományaikat tiszteletben tartják, ...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!