Kimondta a vezető politikus: Új stratégia kell annak érdekében, hogy az USA-EU-Kína háromszögben ne az EU legyen a vesztes
A politikus szerint az EU és Magyarország érdekeivel is ellentétes lenne egy gazdasági hidegháború.
A globális hatalom is szóródik. Keleten egyik pillanatról a másikra új aspiránsok jelentek meg.
„Hozzánk eleddig a nagyszorgalmú kisemberek előörse, s az őket finanszírozó kisebb tőke jutott el. Az a 140 milliárdos, akiknek vagyona több mint egymilliárd jüan (146 millió dollár) felett van, másfelé figyel. Ám nem lehetetlen, hogy idővel az Európai Unió is felértékelődik a szemükben. Lendületben vannak. A kínai milliomosok száma - a válság dacára - az idén 6,1 százalékkal haladja meg a tavalyit. A jövő emberei, hiszen nemzetközi összehasonlításban átlagéletkoruk igen alacsony, mindössze 39 év, amely 15 évvel előzi meg ezt a nemzetközi átlagot.
Jóllehet »La Cina è vicina«, »…a huszonegyedik század világa teljesen más jellegű kihívásokkal rendelkezik, mint amelyek a múltban adódtak« – állapítja meg Brzezinski. Majdnem minden felél politikailag öntudatra ébredt milliók követelnek jobb jövőt maguknak. A globális hatalom is szóródik. Keleten egyik pillanatról a másikra új aspiránsok jelentek meg. Napjaink világát mind kevésbé tudja egyetlen hatalom dominálni. Ez még a katonailag olyan erős és politikailag olyan befolyásos Egyesült Államokra is igaz.
A lehetséges káosszal szemben az emberiség túlélését és boldogulását szolgáló szilárd globális rend – állapítja meg Brzezinski professzor - végső soron azon múlik, hogy Amerika képes-e megújítani magát és bölcsen cselekedni, azaz egy új életre kelt Nyugat támogatójává és garantálójává válni, egyben a felemelkedő új Kelet egyensúlyának megteremtőjévé és megbékítőjévé lenni.
Addig is »La Cina è vicina«, azaz tanuljunk kínaiul!”