LMP-válság: ki az elvtelen?

2013. február 13. 10:06

Schiffer és társai hosszú-, míg a platformisták rövid távon gondolkodnak.

2013. február 13. 10:06
Pintér Bence
Mandiner

Gyászos fordulatot vett a Lehet Más a Politika válása: miután a közgyűlés által legitimnek tartott schifferista klikk nem tudott kiegyezni a Párbeszéd Magyarországért Kft.-vel, szétszakadt a frakció. A párbeszédet nyolc, a más politikát hét független képviselő képviseli a parlamentben – immár frakció nélkül.

A válások már csak ilyenek: szeretlek is meg nem is, se veled se nélküled, és a többi. Már a Bajnai-pártiak kiválásakor látszott, hogy nehéz ügy lesz megegyezni; a nyilatkozatháború után pedig az is világos lett, hogy a kiegyezés lehetetlen. Nehéz is úgy közös nevezőre jutni, hogy homlokegyenest más alapállásból indulnak a párbeszéd résztvevői. Schiffer szerint az LMP-t Bajnai és az elmúltnyolcév ellenzékeként szavazták be a parlamentbe. Szabó Tímea szerint viszont arra kaptak felhatalmazást, hogy „az igazságosságot és a demokráciát képviseljék a parlamentben”; s ez jelen helyzetben a platformisták szerint Orbán mielőbbi leváltását jelenti, a Bajnaival való együttműködés árán is.

Bonyolult a képlet, talán egyszerűbb lesz úgy felírni, hogy Schiffer és társai hosszú-, míg a platformisták rövid távon gondolkodnak. A hosszú távú gondolkodás központi eleme az, hogy az LMP nem működik együtt az „ancien regime hajótöröttjeivel”, ami egy respektálható álláspont akkor, ha szemügyre vesszük ezeket a hajótörötteket. A platformisták szerint azonban a legfontosabb feladat megszabadítani az országot Orbán Viktortól, aztán lehet ilyen elvi kérdésekkel foglalkozni. Ezzel az állásponttal azonban nem lehet más a politika, így érthető a kiválás, a mandátum megtartása viszont legalábbis kétséges álláspont lesz.

Ugyanitt érdemes egy pillanatra megvizsgálni, hogy hova is csatlakozik a Párbeszéd Magyarországért párt. Novemberben még úgy tűnt, Bajnai viszonylagos dinamikus indulásával sakkot húz az ellenzéki oldalnak: ez az előny azonban egyrészt az LMP húzódozásával és válásával, valamint Mesterházy Attila meglepően taktikus kivárásával elveszett. Bajnai konszenzusos miniszterelnök-jelölt még lehet, az ellenzéki összefogás koncertjét azonban már Mesterházy vezényli. Így a Bajnaihoz való csatlakozás valószínűleg az MSZP vezette ellenzéki együttműködéshez történő csatlakozást jelenti. És miközben már az ex-miniszter, illetve ex-miniszterelnök Bajnai személye is megkérdőjelezhető, az MSZP-hez csatlakozni minden, csak nem más politika.

A váláshoz visszatérve: Szabó Tímea azt mondta, a frakcióval kapcsolatban csak „elvtelen és morálisan elfogadhatatlan” ajánlatot kaptak. Volt azonban Schiffer András részéről egy meglepően gáláns és korrekt ajánlat, álljon itt az ő szavaival: „Megnyitottuk például annak a politikai megoldásnak a lehetőséget is, hogy amennyiben hárman ülnek közülük ki függetlennek, úgy a frakció például felszólalási lehetőségekkel segítheti a platformista képviselőket”. Érthetetlen, hogy ez a forgatókönyv miért elvtelen és morálisan elfogadhatatlan. Ennek elfogadásával a platformisták képviselhették volna álláspontjukat a parlamentben, és tiszteletben tarthatták volna az őket elutasító pártközgyűlés véleményét is. A teljes szakadás, és így a megmaradt LMP munkájának ellehetetlenítése viszont eléggé elvtelen és morálisan elfogadhatatlan, s nem mellesleg egyedül a majdani ellenzéki összefogás érdekeit segíti.

Az egykori platform prominens tagjainak ugyanis egy ellenzéki kiegyezés esetén helye lesz egy közös listán az MSZP, a DK, az Együtt, valamint Schmuck Andor és a többiek mellett, így nem kell aggódniuk a parlamenti megjelenéseik, illetve az önálló üzenetek artikulálása miatt. Nincs is mit artikulálni, ennek az összefogásnak egy üzenete lehet: Orbán Viktor leváltása. A hosszú távon gondolkozó, különutas LMP-nek viszont így egyedül kell megküzdenie Orbánnal, a Jobbikkal és az esetleges összefogással a következő választáson. Schifferék egyetlen reménye az, hogy jobbközépre nyitva minél több mérsékelt jobboldali választót tudnak maguk mellé állítani, akiknek elegük lett a második Orbán-kormány módszereiből, valamint az egyre inkább Gyurcsányhoz hasonuló hazugság-, valamint csúsztatáspolitikából.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 40 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
csárly
2013. február 13. 13:07
A jobbközépen valóban lehetne keresnivalójuk, csak ahhoz elég erősen arra kéne tolódni, elfelejteni ezt az antikapitalista hippi blablát, és jobbról kritizálni orbán plebejus, szoci intézkedéseit. Persze ez meg eddigi tevékenységük fényében nem lenne túl hiteles, de máshol már nem nagyon van rés...
Member
2013. február 13. 12:58
Alapvetően jó írás, a Platform végig ragaszkodott hozzá, hogy lesz 8 mandátumuk, ebből nem engedtek. Most nagyon reménykednek benne, hogy amott lesz médiafelületük, majd meglátjuk. Ebben az egyben spec. korábban is ők voltak jók, NOL és HVG kapcsolatokkal.
motoros
2013. február 13. 12:40
Röhejes hülye az összes marha, akik rájuk szavazott.
trespass
2013. február 13. 11:56
Politikában mi a hosszú táv?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!