Sólyom sértett ember

2013. február 09. 09:34

Egy húszéves egyetemista kritikája hiteles, a rendszerváltás alapítójának kritikája egy sértett ember hangja. Interjú.

2013. február 09. 09:34
Lázár János
Lázár János
NOL

Visszatérve a demokrácia-deficitre - Sólyom László volt államfő Bernben, egy egyetemi előadáson lesújtó véleményt fogalmazott meg a magyar Alkotmánybíróság »kezeléséről«. Azt mondta, hogy Roosevelt amerikai elnök idején még puszta fenyegetésnek számító court packing - vagyis a legfőbb bírói testület kibővítése saját emberekkel - Magyarországon megvalósult, méghozzá megelőző jelleggel. Nyomban a választások után az új parlamenti többség növelte az Alkotmánybíróság létszámát, és hat saját jelöltjét választotta bírónak.

Nem tartom hitelesnek a kritikát. Nem szeretem, ha valaki a saját hazáját külföldön szidja. Másrészt, úgy tudom, Sólyom László a Magyar Demokrata Fórum elnökségi tagja és embere volt, és az MDF csinált belőle alkotmánybírósági elnököt. Talán ez az igazi politika!

Sólyom László nem volt sem »pártkatona«, sem Antall József miniszterelnök kancellária-minisztere... A rendszerváltás szimbolikus, Duna-körös alakja volt.

Az MDF meghatározó embere volt, a ’80-as években alkotmányjogi szakértője.

Mert jogtudós volt.

Mert jogtudós volt, és az MDF embere.

»fideszes« alkotmánybírákról ez nem mondható el.

Nem mindegy, ki mondja. Egy húszéves egyetemista kritikája hiteles, a rendszerváltás alapítójának kritikája egy sértett ember hangja.

Gyulán zárt körben Orbán Viktor állítólag rosszallással említette meg, hogy Sólyom László »érdeme« volt a láthatatlan alkotmányozás.

Nem először mondom, hogy Sólyom köztársasági elnök úrnak több minőségében is súlyos felelőssége van a rendszerváltás csődjében.

Nagyon súlyos szavak ezek is.

E tekintetben is rebellis alkat vagyok.

Sólyom László a jelenlegi magyarországi helyzetet úgy értékelte, hogy most megy végbe a rendszer eltolódása a jogi alkotmányozástól a politikai alkotmányozás felé, amit »fájdalmas és veszedelmes visszalépés«. 2010 óta a kormány alkotmányozó többséggel rendelkezik, és gyakran napi politikai szükségletei szerint módosítja az alkotmányt. Azért emel be egyes rendelkezéseket az alkotmányba, hogy kivonja azokat az Alkotmánybíróság ellenőrzése alól. A hatalom a parlamenti többség, gyakorlatilag a miniszterelnök kezében összpontosul - mondta Bernben. Erre mi a válasza?

Sértett ember. Személyeskedése nem méltó egy volt köztársasági elnökhöz.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 179 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
gross
2013. február 09. 18:14
Itt van Orbán egy parlamenti beszéde a Zétényi-Takács törvényjavaslat kapcsán. http://www.parlament.hu/naplo34/140/1400055.html Nagyon helytálló gondolatok, beleértve a visszaható hatállyal szembeni erős ellenérzését.
kálmi
2013. február 09. 17:45
Nagyon jó svádájú Lázár, teljes mértékben egyet értek az általa mondottakkal. Simort, és Sólyom Lászlót illetően meg különösen.
tarackos
2013. február 09. 17:14
Kíváncsi leszek Borókai cucu mit fog ehhez szólni. Sztem semmit. Kussolni fog...
OberEnnsinnen
2013. február 09. 17:06
Sólyom időnként nyilatkozhatna saját múltbéli tevékenységéről is. Pl. elmondhatná: hogyan látja a Zétényi-Takács tvr.-tervezetet ma. Aztán még egy apróság: a törvényeket nem elvontan, de nagyon is a fennálló igaz valóság figyelembevételével kell hozni, újítani. Engem érdekelne Sólyom véleménye abban is: hogyan lehetséges, hogy a bíróságokon a bírók nem a tények figyelembevételével kötelesek ítéletet hozni. Sólyom gondolkodása engem időnként a német fegyverekre emlékeztet, a nagy orosz télben bevetve. Mint tudjuk, mérnöki műremekek voltak. Csak éppen valamiért nem működtek.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!