Áll a bál az egykori LMP-s politikusok bizottsági helyeinek újraosztása kapcsán: mivel a frakció megszűnt, az összes függetlenné vált képviselő kikerült ezen csoportokból, és a február 25-ei ülésnapon kerülhet sor a pozíciók újraosztására. Persze itt is a politikai érdek és a fő befolyásoló tényező a némileg fontosabb tényeknél (bizottsági munkában mutatott aktivitás, adott politikus szakterületen belüli kompetenciája, stb.), így nem lepődhetünk meg, hogy bizonyos esetekben igen érdekes indokokkal találkozhatunk. Szabó Rebeka, mint a bajnaizmus képviselője?
Ahogy Szalay Tamás Lajos is megírta NOL-blogjában, a Párbeszéd Magyarországért Pártot képviselő Szabó Rebeka egyetlen ilyen tagságát veszítheti el azzal, ha kiteszik a mezőgazdasági bizottságból. Vele szemben viszont a hírek szerint nem lesz egy olyan függetlenné vált zöld képviselő sem, akitől egyetlen bizottsági helyét vennék el. Ám ez még semmi ahhoz képest, amit a Fidesz lenyilatkozott az ügyben: szerintük Jávorék mellett Szabó Rebeka is annak a Bajnai Gordonnak vált a szószólójává, „aki a Hajdú-Bét ügy kapcsán magyar családok ezreinek életét tette tönkre. Olyan családokét, akik a földből, saját terményeikből szerettek volna megélni”. Bajnainál még senki nem okozott több kárt a magyar agráriumnak – írják, mintegy ezzel indokolva, miért nem jár Szabó Rebekának az adott hely. Az indoklás persze a hónapok óta intenzíven tartó kampány része, de pont az egykori LMP-s politikusnőt nem lehet efféle vádakkal illetni. Az Ángyán József mellett gyakran feltűnő Szabó eddigi pályafutása során éppen azt képviselte, amit a Fidesz leginkább szavak szintjén tett meg: a „nagytőkések és a spekulánsok” visszaszorításának szükségességét, valamint a helyi szinten gazdálkodók helyzetbe hozását Kajászón és szerte az országban.
Tegyük hozzá: Bajnainak enyhén szólva is kétes agrárügyi múltja ellenére nincs sem saját földpolitikája, sem olyan programja, amelyet az ex-LMP-sek sajátjukat beáldozva látványosan képviselni tudnának. Az elmúlt hetekben éppen azt láttuk, hogy a volt miniszterelnök akár saját egykori politikáján is kész túllépni annak függvényében, hogy éppen ki mit javasol neki (lásd a kétkulcsos adó esetét). Bajnait képviselni ma igen nehéz, Parlamentben és azon kívül is: az ellenzéki összefogás tagjainak valószínűleg ennél jóval könnyebb elérnie, hogy az imázsfiguraként működő Bajnai képviselje az ő szakpolitikájukat.