Van-e jobboldali kultúrpolitika?

2013. február 18. 07:25

A jelenlegi jobboldali kormányzat egy olyan kultúrpolitika mellett elkötelezett, amely „felfelé” akarja elmozdítani a magyarokat egy „erős Magyarország” víziója jegyében.

2013. február 18. 07:25
G. Fodor Gábor
GFG Blog

„Ezen a ponton kapcsolódik össze a kultúrpolitika a kormányzati sikeresség kérdéskörével. A kormányzás kezdeményezés, elmozdítani valamilyen irányba, »felfelé« vagy »lefelé«, a magyarok politikai közösségét. Az emelkedés feltétele az egység megteremtése, hogy legyenek olyan kérdések, amelyekben egyetértés van minden magyar között. Míg a szűken értett kultúrpolitika a »vitáról« szól, a kormányzati sikeresség feltételeként szemlélt kultúrpolitika a »közmegegyezésről«. Nem az előbbin, ami állandóan ki van téve az »itt és most« viharainak, hanem az utóbbin, ami természeténél fogva nem illeszkedik a választási ciklusok bioritmusához, múlik minden konszolidációs politika sorsa.

Ebből következik a második megállapítás: a jelenlegi jobboldali kormányzat egy olyan nem szakpolitikaként szemlélt kultúrpolitika mellett elkötelezett, amely »felfelé« akarja elmozdítani a magyarokat egy »erős Magyarország« víziója jegyében, ebben akar »közmegegyezést« elérni. Míg  a szűk értelemben vett jobboldali kultúrpolitika alternatíváját a »liberális« adja, a kormányzati sikeresség feltételenek tekintett kultúrpolitikának a »szocialista hatalompolitika« maradványait kell felszámolnia. A »merjünk kicsik lenni« szemléletet, a »jobb nem ugrálni« életbölcsességet, a felvállalt gyengeségtudatot, a hétköznapi élettől a diplomáciai ügyek intézéséig mindent átható meghunyászkodást, a másoknak való megfelelési kényszert, a gyengeséget. Hiszen a magyar politikatörténet milyen sikerkorszaka kötődik a lebeszélés kultúrájának uralmához? Semmilyen. Érdemes tehát megpróbálni a »magabírás«, a »kiállás«, az »állhatatosság«, a »leleményesség«, a »magyar érdek« és végső soron az »erő« útját.

A jobboldali konjuktúra időtállósága, egyúttal egy jövő felé nyitott politikai közösség lehetősége múlik az így értett kultúrpolitika sikerességén.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 39 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Vén Csataló
2013. február 18. 14:50
Lássuk be, egy 2/3-os parlamenti felhatalmazás nem csak úgy véletlenül jön létre. Vajh miért gondolja/gondolták az SZDSZ-t teljes mellszélességgel támogató ballib kultúrmérnökök, hogy mindez érintetlenül hagyja az ő kis (nem is olyan kis) hitbizományaikat. Mert nekik valamiféle születésüktől fogva létező Istentől keletkeztetett joguk lenne, hogy egy nevetséges méretű kisebbségként uralják a magyar kultúrát? Pláne úgy, hogy a lóvé lenyúlásán kívül egyszerűen semmi, de semmi érdemi teljesítményt nem voltak képesek létrehozni az elmúlt 22 évben? Hát tévedtek. Szegény kis libsik most majd szépen megtanulják, milyen az, amikor nagy ívben le van tojva a véleményük, amikor nem számít, hogy szerintük ki tehetséges és ki nem. Mert elég volt ezeknek az önjelölt megmondóembereknek a véleménydiktatúrájából. A jobboldali kultúrpolitika egyik fő céljának pontosan annak kell lennie, hogy megtörje az eddigi arrogáns, öntelt, magát liberálisnak hazudó, ugyanakkor végtelenül és kérlelhetetlenül intoleráns, törzsi meghatározottságú véleménymonopóliumot a kultúrában (is). Sőt, leginkább a kultúrában, mert az a deprimált, meghunyászkodó, középszerű, tehetetlen, reménytelen, örökké mindennel elégedetlen, itt minden, de minden szar, innen el kell menni felfogás, ami ezt az országot, ezt a népet mocskolja és mérgezi több mint két évtizede, az pontosan ennek a beltenyészetett belpesti libsi gittegyletnek a förtelmes műve. Ebből pedig elég volt.
Trükkök Százai...
2013. február 18. 11:44
Hát ez kegyetlen... Honnan kaparják elő ezeket az ultrabrutál "gondolkodókat"?
toportyántiszteletes
2013. február 18. 11:41
Logikus a csávókám,vissza megyünk pár 100 évet az időben,hogy nyitottak legyünk a jövő kihívásaira,van tőle már okosabb telefon.
tarackos
2013. február 18. 10:51
"jelenlegi jobboldali kultúrpolitika nemhogy felszámolta, hanem tovább erősítette a magaskultúra pluralitását. Olyan hangok és hangsúlyok jelentek meg ugyanis - a korábbi hangok változatlan fennállása mellett - az elitkultúra égboltján, amelyeket a liberális kultúrpolitika korábban tradicionalista, posztromantikus, bezárkózó-nemzeti hangként utasított el" Lemaradtam vmiről? Kerényi, Dörner, Nemcsák etc. mióta lett elitkultúra? "A mindenkori kultúrpolitikának azonban lehetséges egy másik nézőpontja is." A NER-ben mindennek két nézőpontja van. Van a valóság nézőpont és van a feritél nézőpont ahonnan minden szép és jó, a szar pedig tejszínhab. "Az emelkedés feltétele az egység megteremtése, hogy legyenek olyan kérdések, amelyekben egyetértés van minden magyar között." "Orbán Viktor közölte: az angolszász országok után a magyarok következnek individualizmus tekintetében, ezért nem a nemzeti egység, hanem a nemzeti együttműködés rendszeréről beszélünk, amelynek erősítése egyénileg is mindenki érdeke." Ejj, ejj Gabika! Nem iszod eléggé a főnök szavait. Nem egység hanem együttműködés van öcsipók!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!