A hvg.hu szokatlanul éles hangvételű publicisztikában vádolja csalással, de legalábbis súlyos tévedéssel a Nézőpont Intézetet. Hogy kinek a szellemi termékéhez van szerencsénk, az sajnos nem derül ki, mivel egyszerűen csak a rovatcímmel, nyüzsiként jegyzi valaki az írást. Sőt: a Lapunk úgy döntött, hogy a továbbiakban a Nézőpont Intézet anyagait az olvasói levelek és egyéb szubjektív vélemények között hozza le rész alapján akár azt is feltételezhetjük, hogy szerkesztőségi álláspontról van szó. De miben téved nyüzsi, a hvg.hu zászlóshajója?
Abban semmiképpen, hogy a Nézőpont Intézet népszerűségi számai már jó ideje szignifikánsan eltérnek a többi kutatócég adataitól. Míg a Nézőpont 36 százalékra méri a Fideszt a teljes népességben, addig a többiek 19 és 27% közé teszik a kormánypárti szimpatizánsok arányát. A Nézőpont mérésének megbízhatóságát feszegetni tehát egyáltalán nem ördögtől való. Nyüzsi azon állítása már érdekesebb, hogy a Nézőpont eredményei és kormányzati megrendelései között közvetlen összefüggés lenne. Tekintsünk el attól a kérdéstől, hogy mi értelme lenne szándékosan hamis számokat közölnie bármelyik kutatócégnek, ha azt sem tudjuk, hogy a közvélemény-kutatások eredményei hogyan hatnak a választókra? A túlmérés például növeli-e egy párt táborának elkötelezettségét, vagy épp ellenkezőleg, elkényelmesíti a szavazóit?
Egy ilyen magabiztos állítás igazolásához mindenképpen erős érvek kellenek, és ez az, amikben egyáltalán nem bővelkedik nyüzsi harcias írása. Sőt, egy egész bekezdést szán az utóbbi évek talán legostobább közvélemény-kutatási fejtegetésének, ami láthatóan a döntő érve lenne annak alátámasztására, hogy a Nézőpont téved vagy csal:
„Kérjük, figyeljék meg, hogy a grafikonon feltüntetett első időpontban mekkora a Fidesz támogatottsága. A Nézőpont szerint 52%. Történetesen ez egy olyan időpontban készült adatfelvétel (2010 áprilisa), amelyik egybevethető a valósággal, lévén ekkor rendezték az országgyűlési választást, amelyiken a Fidesz az összes választó 33,71%-ának szavazatát szerezte meg. Azaz a Nézőpont által rajzoltak és az ellenőrizhető valóság között jelentős eltérés (több, mint 18%) mutatkozik, és a Nézőpont szerint jelenleg is 3%-kal többen szavaznának a Fideszre, mint 2010 tavaszán. Megismételjük harmadszorra is, hogy Mráz Ágoston Sámuel is megértse, hogy olyan ábrát tüntettek föl, amelyikből az derül ki, hogy vagy 20 százalékpontot tévednek, vagy csalnak.″