És ha újraéled a MIÉP?

2013. január 18. 10:55

Sokaknak érdeke lehet, hogy a Jobbik nem hogy a választás megnyerésére, de a királycsináló szerepre is esélytelenné váljon.

2013. január 18. 10:55
Rajcsányi Gellért
Mandiner

Poszt-eszdéeszes mozgolódás az árok egyik, poszt-csurkai mocorgás a másik oldalán: 2013 első napjaiban is rendkívül sok újdonsággal szolgál a magyar közélet. Míg Fodor Gáborék a talán fél tucatnál is több új-balliberális erővel mérkőznének meg a maroknyi SZDSZ-árváért; a rég tetszhalott MIÉP beosonása a parlamentbe akár egy nagyobb politikai küzdelem nyitánya lehet.

A MIÉP-et képviseli a jövőben az Országgyűlésben Endrésik Zsolt és Rozgonyi Ernő volt jobbikos politikus, függetlenné vált honatya; valamint Nagy Tibor, Tiszaeszlár polgármestere – jelentette be Fenyvessy Zoltán, a MIÉP elnöke. Fenyvessy Zoltán elmondta azt is: a politikusok „konstruktív ellenzéki” magatartást folytatnak majd az Országgyűlésben, vagyis a kormánypártok azon indítványait támogatni fogják majd, amelyek „az ország és a nemzet érdekeinek megfelelőek”.

Sokszor írtunk már a Jobbik sorsának alakulásáról: a 2006-os hazai politikai, majd a 2008-tól mélyülő gazdasági és az ezzel párhuzamos társadalmi válságból táplálkozó szervezet 2009-re (EP-választás) és 2010-re (parlamenti választás) kifutotta magát, szépen követve egy radikális erő megjelenésének és növekedésének törvényszerűségeit. 2010 óta azonban nagyjából egy helyben jár a népszerűsége: a középre nyitással, az üzenetek mérséklésével a legradikálisabb hangadókat veszítenék el; az egybites melldöngetéssel és légvárépítéssel viszont a józanabb radikálisokat idegenítenék el maguktól. Ehhez társul a túl gyorsan megnőtt párt gyenge káderállománya: már a választások előtt, de azóta is a leglehetetlenebb sztorik derülnek ki egyes alakjairól. Eközben a radikálisok örök dilemmájával és belső szervezeti feszültségével, a ki az igazabb, ki a radikálisabb, ki a nemzetibb? versenyével is szembe kell nézniük. Nem csoda, hogy az elmúlt szűk három évben sokan távoztak a pártból, ki ezért, ki azért.

Viszont. Bármely hiteles hazai gazdasági adatot látva, vagy éppen csak az országot nyitott szemmel járva beláthatjuk, hogy még mindig nem a kibontakozás, a növekedés, a perspektíva tágulásának időszakát éljük. Ebből következően a politikai radikalizmus – s az itthoni hagyományokból, körülményekből kiindulva annak jobboldali változata – továbbra is erős marad Magyarországon. Különösen a válságrégiókban maradhat tartós a jobboldali radikalizmus befolyása.

Az akut társadalmi feszültség, a választók dühe és türelmetlensége tehát adott. Politikai képviseletük viszont egyáltalán nem magától értetődő: a Jobbik maga nem egy nagyon mélyen beágyazott, egységes és stabil politikai szervezet, hanem különböző szubkultúrák laza hálózata, amelynek politikai képviseletét jelenleg a belső feszültségektől terhes, sok ismert arcát elvesztő Jobbik adja. Hangadó politikusai sorozatos elvesztésével a Jobbik maga is arcát vesztette, és a folyamat logikus következménye, hogy az eltávozott, megsértett személyek – a pont őket a hiteles radikalizmus képviselőinek tartó szavazókkal egyetemben – aktívak maradnak, új erőt hoznak létre, vagy csatlakoznak egy, már meglévő szervezethez.

A MIÉP már Csurka utolsó éveiben is csak árnya volt önmagának: az öreg bölény és mindvégig kitartó, vele együtt megöregedő famulusai alkották a pártot. Csurka István munkássága azonban mind a mai napig hiteles a magyar jobboldal jelentős részén – és igen, nem csak az acsargó antiszemiták között. Csurka meghalt, de szelleme él. A MIÉP most csak egy csontváz – de ki tudja, lehet, hogy újra életet lehelnek belé.

 

A megtépázott Jobbikkal szemben a MIÉP-márkával, néhány csatamezőt megjárt arccal és a Jobbikból kiszerető, lelkes ifjú radikálissal lehet valamit kezdeni. Mondjuk – immár kvázi parlamenti erőként – széljobbról kritizálni a széljobbot, s – a máris meghirdetett konstruktív ellenzékiséggel – pufferzónát alkotni a kormány és a Jobbik között. Mindezt Csurka sokak számára hiteles örökségét felvállalva, de immár Csurka személyes jelenléte nélkül.

Van tehát mozgástér, van tér a politikai játszmákra a radikális jobboldalon. Sorolhatjuk a tényezőket: a válságban lévő Magyarország, a válságrégiók helyzete, az ottani szavazók kiszámíthatatlansága, a kiforratlan radikális szavazótábor, az újfajta szabályok alapján lebonyolítandó jövő évi választások előzetes bizonytalansága... Nem lennék meglepve, ha a MIÉP a következő egy évben újra életre kelne, akár pár százalékot is lecsípve a Jobbikból. Sokaknak érdeke lehet, hogy a Jobbik nem hogy a választás megnyerésére, de a királycsináló szerepre is esélytelenné váljon, amivel el lehetne kerülni a ma nem kizárható eshetőséget, a Fidesz-Jobbik-baloldal tripla egyharmados, a magyar demokráciára nézve gyilkos patthelyzetet.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 69 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Kratulos
2013. január 18. 18:35
Teljesen felesleges ez a rengeteg spekuláció. A választást a Fidesz fogja megnyerni, de nem fog tudni többséget szerezni. A Jobbik nem lesz a mérleg nyelve, mert nem fog koalícióba menni a Fidesszel. Én most jelentős összegben fogadnék egy kisebbségi kormányra, melyet a Jobbik támogat bizonyos kérdésekben. A Jobbik sokkal de sokkal fontosabb lesz, mint ahány százalékot fog szerezni és döntő befolyása lesz Magyarország sorsára. Pont úgy mint anno a Szadesznak. Ha viszont a baloldal nyer az kánaán lesz a Jobbiknak, mert egy baloldali kormánnyal szemben nagyon könnyű lesz népszerűséget növelni. A lényeg, hogy a Jobbik így is úgy is sikerre van ítélve. Pontosan az a 15-20 százalék fog hiányozni mindkét oldalnak.
BőröndÖdön
2013. január 18. 16:28
Ugyan már,a miép a csirkepista bácsi halálával megszűnt.Addig is arra volt már csak jó,hogy a pártelnök úr és a Papolczi Gizi néni jól eléldegéltek belőle,azután minden évben ellopták a főkönyveket...Vicces volt...
GV0917
2013. január 18. 15:52
Nincs esély a Parlamentből bölény rezervátumot, vagy Jurassic parkot csinálni. Próbálkoztak többen,töb pártban ilyesmivel,de nem ment.MSZP-Demény Pál /mortem in situ/, Nyers Rezső,Vitányi Iván. KNDP: Keresztes K Sándor FKGP: Pártai Tivadar, hogy csak a nevesebbeket emlitsem. Ez nem más ,mint a Fehér Bölény legendája. De mindig akad egy Bufallo Bill!
Soma
2013. január 18. 15:24
Ha a MIÉP- szavazók újra aktivizálják magukat, esetleg bejuthatnak a Parlamentbe. Funkciójukat tekintve akár MDF-et is játszhatnak.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!