Dagobert bácsi, a kapitalizmus ellensége?

2013. január 03. 15:12

A világ leggazdagabb szárnyasát szakértők egyáltalán nem tartják valódi kapitalistának, sőt.

2013. január 03. 15:12
Neocohn
Kapitalizmus

„Dagobert bácsi karrierje első pillantásra ugyan maga az amerikai álom (tízévesen cipőpucolóként és újságárusként kezd dolgozni Skóciában, majd kivándorol Amerikába, ahol aranyrögre bukkan a klondike-i aranylázban), vagyonosodása eredményét azonban nem befekteti, hanem egy Kacsaházán külön e célra felépített, hatalmas, dollárjellel ellátott páncélteremben tartja. Na és itt van a probléma.


»A zsugoriság és a pénz felhalmozása éppen hogy nem a finánctőkést jellemzi. Az ugyanis nem zárja bunkerbe a pénzét, hanem dolgoztatja« – írja a számos nyugati születésnapi cikk egyikében az Eigentümlich Frei német libertárius lap, amely ugyanakkor helyesnek látja a spórolás hangsúlyozását, hiszen az teremti meg a későbbi sikeres befektetések alapját.(...)

A karakter kitalálója, Carl Barks rajzoló egyenesen »a kapitalista rendszer abszolút ellenségének« nevezte hősét, aki szerinte egy év leforgása alatt tönkre is tenné, befagyasztaná az egészet. »Soha nem adna ki pénzt semmire, és egy idő után rajta kívül senkinek nem is maradna pénze. Ez a kapitalizmus végét jelentené.« Mindez természetesen nem fogja megakadályozni a siker, a pénz és a vagyon mindenkori gyűlölőit abban, hogy továbbra is Dagobertet tartsák a »tipikus« kapitalistának.”
Amerika választ! Kövesse élőben november 5-én a Mandiner Facebook-oldalán vagy YouTube-csatornáján!
az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 10 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Akitlosz
2013. február 19. 18:02
Mafla. Ha a finánctőkés minden pénzét "működteti", nem hagy a páncélszekrényben tartalékot, akkor a legkisebb válság is padlóra küldheti. Csak hitelből működhet tovább, ami az első lépés a csődhöz, ami be is következik előbb utóbb, ha nem javul a gazdasági helyzet. Olyan sikeres tőkés, akinek nincsen vagyona a páncélszekrényében, bankszámláján nem létezik. A hitelből vállalkozó gyakorlatilag nincstelen gyártulajdonos ugyan nem nevezhető sikeres kapitalistának. Csupán működtet egy gyárat a hitelező bankok örömére és hasznárra. Nem érdemes neki fejlesztenie sem, mert bármit is talál már ki, a haszon nem az övé lesz, hanem a hitelező bankoké. Szóval tőkés az, akinek saját tőkéje van. Dagobertra pedig ez bizony jellemző.
tetigi
2013. január 16. 21:29
Nem ládából, hanem ládában. Mintegy 35 milliárd eurót.
balbako_
2013. január 16. 21:29
Mert hozzá még nem jutott el, hogy a pénzt nem ládában kell őrizgetni, hanem az ország javára forgatni célszerű, mint azt a többi jegybank csinálja.
egysegelem
2013. január 16. 21:29
Simornak mi koze ehhez?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!