Magyar-izraeli párhuzamok

2013. január 29. 20:08

Sokkal, de sokkal fontosabbak és érdekesebbek a száz év előtti Magyarország és a mai Izrael közötti hasonlóságok.

2013. január 29. 20:08
Molnár Gusztáv
Világnapló

A kritikus helyzet abban áll(t), hogy ezalatt a 47 év alatt egyrészt nyomasztóvá vált mindkét ország diplomáciai elszigeteltsége és nemzetközi megítélése a nemzeti hegemónia politikája miatt, ami a kisebbség(ek) jogfosztottságában jutott kifejeződésre, másrészt ekkoriban jutott el mind a magyar, mind pedig a zsidó uralkodó nemzet oda, hogy demográfiai értelemben egyértelműen többségi helyzetbe került saját kisebbségeivel (kisebbségével) szemben (Magyarország Horvátország nélkül, Izrael pedig Ciszjordániával együtt, de a Gázai övezet nélkül). Ezzel megnyílt előttük annak a perspektívája, hogy uralmi helyzetüket demokratikus, vagy legalábbis demokratikusabb körülmények között is fenntarthassák. (A Horvát- és Szlavónország nélkül számított magyarországi helyzet külön érdekessége, hogy az 1910-ben a lakosság 55 százalékát kitevő tízmilliós magyar anyanyelvű népesség közel tíz százaléka, vagyis az összlakosság 5 százaléka zsidó volt, ami azt jelenti, hogy a magyar-zsidó szimbiózis nélkül a magyarok még a Monarchia idején megtartott utolsó népszámláláskor sem lehettek volna többségben.)

Arra a tényre, hogy a többségi helyzet demokratikus körülmények között is biztosíthatja a nemzeti dominanciát, illetve (a nemzeti kisebbségek szemszögéből tekintve a dolgot) nem képes feloldani a permanens nemzeti alávetettséget, először Bíró Béla figyelmeztetett a Limes-kör 1986. augusztus 30-i illyefalvi vitáján. Miközben a kör tagjainak többsége – velem az élen – meg volt győződve arról, hogy a román kommunista – immár egyértelműen etnokratikussá is váló – totalitarizmus várható bukása utáni liberális demokrácia garantálni fogja a kisebbségek kulturális autonómiáját stb., Bíró Béla a következő – akkor valamennyiünket meghökkentő – okfejtéssel állt elő: »A liberális vagy pluralista demokrácia többségi demokrácia. Mint ilyen, természeténél fogva, alapvetően és szükségszerűen képtelen a nemzetiségi konfliktusok demokratikus kezelésére, amit eléggé jól példáz a baszkok helyzete. Ha ez a kérdés felmerül, a liberalizmus és pluralizmus rögtön antidemokratikussá válik. Itt tulajdonképpen arról van szó, hogy a többségi demokrácia eleve önellentmondás. Éppen ezért én nem látom annak a garanciáját, hogy a pluralizmus a mi ügyünket megoldja.«

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 29 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Felebarát
2013. január 30. 10:52
hurrá...mai cirkuszos poszt is meg van
maradi
2013. január 30. 10:44
AZ okfejtés erőltettsége és értelmetlensége mellett fontos egy látszólag lényegtelen csúsztatást is helyre tenni; ez pedig az a bizonyos 5 %-nyi zsidó, ugyanis ők nem mind voltak magyar anyanyelvűek, kb. 50 %-uk jiddis, azaz német anyanyelvűként volt elkönyvelve, így messze nem igaz az az állítás, hogy nélkülük nem lett volna meg a magyar anyanyelvűek 50 %-a.
Gobbi Hilda Páncéloshadosztály
2013. január 30. 10:24
Apikám! Nem hiszem el, hogy itt tartunk. Valakinek az az 5lete támadt, hogy Magyarországot történelmileg párhuzamba állítsa bármilyen téren Izraellel! Mindezt egy olyan évszázad után, amikor legfőképpen (ha már valamivel)Palesztina sorsával mutatunk rokonságot. Nekünk is a semmiből lettek hirtelen félelmetes szomszédaink. A területrablástól a történelem hamisításig válogathatunk a szomszédaink gesztusai között, miközben egy idióta azon töpreng, mi a hasonlóság köztünk és Izrael között. Szánalmas!
Thomas Müller
2013. január 30. 08:56
Szimbiózisról nem beszélhetünk, mert a galíciai jöttmentek miatt 1 millió magyar ment Amerikába 1867 után. És Kun Béláék sem voltak szimbiózisban a magyarsággal. Habár, "áldásos" tevékenységük miatt radikálisan javult a magyarság aránya 1920 után.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!