Gondolatok a felsőoktatásról

2012. december 13. 12:25

Össztársadalmi szinten szükségesek, egyéni szinten érdeksérelmekkel járnak a legújabb felsőoktatási átalakítások.

2012. december 13. 12:25
Kiss Dávid
Nézőpontok

„A mostani átalakítások persze valóban azzal járnak, hogy a jelenleg vagy pár év múlva felvételiző generáció tagjai közül kevesebbeknek lesz lehetőségük bejutni államilag támogatott helyekre. Egyéni szinten tehát teljesen érthető a felháborodásuk. Össztársadalmi szinten azonban ez nem biztos, hogy megállja a helyét.

Érdemes ugyanis belegondolni abba, hogy a kormány egy több mint húsz éves torz szerkezetet próbál helyre tenni a felsőoktatásban. Az átalakítás hosszú távú célja pedig, hogy a korábbiakhoz képest egészségesebb arány alakuljon ki a képzési szerkezet és a gazdaság igényei között. Tökéletes illeszkedés persze soha sem fog megvalósulni, a kiegyenlítődésre való törekvés azonban helyes. Különösen ha ismerjük a fiatalok munkanélküliségéről szóló riasztó statisztikákat.

A változtatások drasztikussága persze kritizálható. Ám ez is amiatt szükséges, hogy minél előbb konszolidálódhasson a helyzet. Az sincs kizárva, hogy idővel növekszik az állami felsőoktatási helyek száma; továbbá ideje lenne fejleszteni a felsőoktatási mecenatúra intézményét is.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 28 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Senye Péter
2012. december 14. 08:52
Magyarországon az utóbbi évtizedekben gomba módra nőttek ki a semmiből egyetemek, csak a végzetteket befogadni képes cégek nem nagyon nőttek ki.
bakszakáll
2012. december 14. 08:46
Össztársadalmi érdek az, hogy ne kelljen finanszírozni az adófizetőknek egy olyan pazarló felsőoktatási rendszert, amelyben 40-45 százalékos a lemorzsolódás, amelyben diákoknak kevesebb, mint a negyede végez az előírt határidőn belül, így 7-8 évre nyúlik az átlagos tanulmányi idő, amelyik versenyképtelen végzősök tömegét bocsájtja ki, akik csak növelik a diplomás munkanélküliek számát, amelyet megint csak az adófizetőknek kell finanszírozni.
PGuszti
2012. december 13. 15:24
Az az érdekes, hogy éppen azok tüntetnek leghevesebben, akik kifejezetten jól járnak a tervezet reformokkal. Akik már járnak az egyetemre, azokra nem vonatkozik a térítési kötelezettség, ráadásul - ha szerencséjük van - az őket követő korosztályokból talán kevesebb végzős kerül majd a munkaerőpiacra, növelve a jelenleg már egyetemi hallgatók akkori elhelyezkedési lehetőségeit. Úgyhogy ezek az egyetemisták vagy annyira hülyék, hogy nem ismerik fel saját érdekeiket, vagy annyira izgágák, hogy mindenáron csak tüntetni szeretnének.
Papuska
2012. december 13. 14:46
A felsőoktatás átalakítása társadalmi szinten elkerülhetetlen. Észre kell venni, hogy a nyugdíjrendszer, a gazdaság számára üdvös átalakítása következtében, átmeneti időre bedugulnak főként az értelmiségi álláshelyek. A nők 10 a férfiak 5 évvel dolgoznak tovább. Ez a hatás fokozottan jelentkezik a humán-értelmiségi állások esetében. Szerintem erre kevesen gondoltak a nyugdíjkorhatár emelésekor. Most különösen kell figyelni arra, hogy ne az átmeneti állapotra, hanem az azután következő időszakra rendezzék át a felsőoktatást. Szerintem a fiatalok között több a hőbörgő, a politikai pártok által uszított, mint a tudatos, hiszen igazából azt sem tudják megmondani mit akarnak igazán, illetve utópisztikus elképzelések látnak napvilágot. Szomorú, hogy felsőfokú tanulmányokat végzetteknek nincs realitás érzékük. Ráadásul nem is ismerik azt a rendszert sem, ami ellen tüntetnek. Az, hogy eleve elutasítják a hitelt, a rossz valutahitelezés nagy bűne, és komoly veszélyt jelent a hiteltől való ilyetén félelem a gazdaság más területeire is. Van mit tisztába tenni! Sok erőt hozzá!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!