Levél a frakcióvezetésnek

2012. december 22. 12:23

Amennyiben a frakció megtiltja képviselője számára a szakmai meggyőződése és lelkiismerete szerinti álláspont kialakítását és képviseletét, úgy éppen a népképviseletet kérdőjelezi meg.

2012. december 22. 12:23
Ángyán József
Kié legyen a föld?

„Határozott véleményem az, hogy amennyiben a frakció megtiltja képviselője számára a legjobb szakmai meggyőződése és lelkiismerete szerinti álláspont kialakítását és képviseletét, úgy éppen a szó szoros értelmében vett népképviseletet, illetve végső soron saját működésének jogalapját, azaz az Alaptörvényt kérdőjelezi meg.

Szeretnék ugyanakkor arra is rámutatni, hogy a Fidesz - Magyar Polgári Szövetség Képviselőcsoport Alapszabálya 4. § (5) bekezdésének f) pontja - meglátásom szerint Alaptörvényünk betűjével és szellemével összhangban - rendelkezik arról az eshetőségről, (és ezzel mintegy elismeri annak létjogosultságát,) amelyben a Frakció képviselője valamely határozathozatal során a Szövetség, a Képviselőcsoport, vagy a Frakcióvezetés döntésével ellentétesen kíván szavazni. Az Alapszabály szerint ilyen helyzetben a képviselőnek kötelessége erről a Frakcióvezetést előzetesen tájékoztatnia. Amint azt Ön is tudja, e feladatomnak maradéktalanul eleget tettem, hiszen:

  • a december 7-ei beterjesztést követő legelső alkalommal, a december 10-ei, hétfő délelőtti frakcióülésen a teljes Képviselőcsoportot tájékoztattam a termőfölddel kapcsolatos alaptörvény-módosítással szemben fennálló súlyos aggályaimról,
  • ezt követően az aznap délutáni mezőgazdasági bizottsági ülésen ugyancsak részletesen kifejtettem fenntartásaimat, és az indítványt beterjesztett formájában elutasítottam,
  • módosító indítványt terjesztettem elő, melyben a programunktól teljességgel idegen integrált mezőgazdasági termelésszervezés ködös, meghatározatlan tartalmú fogalma helyett a - márciusban kormányhatározattal megerősített Nemzeti Vidékstratégiában rögzített - családi gazdálkodás és szövetkezés beemelését javasoltam az Alaptörvénybe a földforgalom és üzemszabályozás mellé,
  • az ugyancsak aznapi általános plenáris vitában - az első Orbán-kormánytól kezdve következetesen képviselt és hirdetett néppárti agrár- és vidékpolitikánkból levezetve - mutattam be és indokoltam a Kormány által beterjesztett indítvány módosításának szükségességét,
  • a másnap délelőtti – a módosító indítványokkal foglalkozó – bizottsági ülésen majd az esti részletes plenáris vitában hosszasan érveltem módosító indítványom saját programunkhoz illeszkedő volta és elfogadásának szükségessége mellett,
  • a végszavazást megelőző, december 17-ei, hétfő délelőtti frakcióülésen érveimet - mások mellett én is - összefoglaltam, megismételtem, és határozott formában kifejeztem, hogy az Alaptörvény harmadik módosítását változatlan formában elfogadhatatlannak tartom, az a nagytőke által uralt dél-amerikanizálódó vidékhez és agráriumhoz vezet, ráadásul ellentétes mindazzal, amit hirdettünk, és amire megítélésem szerint a soha korábban nem tapasztalt felhatalmazást kaptuk a magyar társadalomtól,
  • miután mindezek ellenére a parlamenti szavazás során a kormánypárti frakciók (számomra megdöbbentő módon az utódpárt MSZP-vel teljes egyetértésben!) módosító indítványomat – két Fideszes képviselőtársam kivételével - elvetették, ezzel a családi gazdasági és szövetkezeti modell helyett a nagytőkés integrációs modellt választották, ezért az emberektől kapott felhatalmazás birtokában jó lelkiismerettel mást nem tehettem, mint hogy az Alaptörvényben rögzített önálló mandátumra vonatkozó jogosultságommal élve nemmel szavaztam az Alaptörvény harmadik módosítására vonatkozó törvényjavaslatra.

Úgy gondolom tehát, hogy a fentiekkel a Frakcióvezetés tájékoztatásával kapcsolatos, Alapszabályban rögzített kötelességemnek teljes mértékben eleget tettem. Minderre való tekintettel kérem, hogy kerüljön sor a terhemre rótt cselekmény miatti elmarasztalás Alaptörvénnyel összeegyeztethető voltának alkotmányossági vizsgálatára.

Az ennek eredményei alapján kialakított frakcióvezetési álláspontról írásbeli tájékoztatást kérek. Megjegyzem továbbá, hogy miután a frakcióvezetés a döntéséről szóló levelet nekem, mint érintetnek csak jóval azt követően küldte meg, hogy annak tartalmáról és a büntetés mértékéről a sajtót informálta, a közvélemény tényszerű tájékoztatása érdekében jelen levelemet és az arra érkező remélt választ szükségképpen a nyilvánosság elé kell tárnom.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 212 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
magyarviking
2013. január 01. 20:57
Nekem volna két javaslatom. 1) Szervezni kell egy néppártot, nem parasztpártot, mert annál szélesebb, össztársadalmi a probléma. Tragikus az Együtt-2014 rombolása, Bajnai miatt marginalizálódnak a tisztességes komoly ellenzékiek, akik helyett az újrafutózott posztkomcsi-álliberális gazemberek lesznek az "alternatíva"! Ez elfogadhatatlan, Bajnaiék Ángyán doktor számára is vállalhatatlanok! 2) Jó ötlet lenne a becsületes, baloldali, devizahiteles-védő Róna Pétert hazahívni, aki szintén Bajnai miatt ment vissza Oxfordba, valamint meggyőzni őt és Ángyán Józsefet az összefogásról! Ez jól mutatná a civil hátterű összefogás elfogulatlanságát, pártatlanságát, a magyar társadalmi közjó iránti elkötelezettségét - erre az alapvetésre lehetne hiteles, nemzeti érdekeket védő ellenzéket felépíteni! Ilyen még nem volt, de miért ne lehetne? Tragikus lenne, ha lényegében csak Orbánék és az Együtt - 2014 közt lehetne választani!
Leszart Rittberger
2012. december 23. 10:01
Ennek az Ángyánnak is csak most fáj a frakció fegyelem, az elmúlt 22 évben nem is hallott róla, mert egyszerú szántó-vetőként élt. Hazug senki vagy !
wartog
2012. december 22. 23:56
sosem hittem volna ilyen gazembersegeket a fideszröl.Micsoda aljas vilägot elünk.
Agnieszka
2012. december 22. 23:44
Ez a TESZ nagyon szimpatikus lenne, különösen Ángyánnal, Bencsikkel, de félek, ez az álmok világa. Mindenesetre nagyon szomorú, h. nincs helyük már a Fidesz kormányzásban, dehát Széles Gábor sem kellett a kész falu-szociális programmjával, legalábbis úgy tűnik.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!