Félő, hogy Hoffmann Rózsa legutóbbi agymenése csak egy újabb gumicsont, így érdemes lenne az ezen való rágódás közben arra is figyelni, hogy nem törölték-e el közben az egyetemeket, vagy valami. Ha gumicsont, ha nem, a nyelvoktatással, valamint ezzel összefüggésben a nemzetpolitikával, külpolitikával és a közép-európai régió közös ügyeivel érdemes a kormány jelenlegi irányvonalának tükrében foglalkoznunk.
Mesüge kolléga, illetve más bloggerek viszonylag szépen összefoglalták, miért nem helyes út az oktatási államtitkár elképzelése a történelemoktatás szemszögéből. Hoffmann Rózsa hétről-hétre megjelenő megszólalásai szépen illeszkednek a kormány tevékenységében implikált képbe: sok elemében feltámasztani a Kádár-korszak feltételrendszereit, persze mindezt hazaffyas, nemzethyes előjellel. Rátelepíteni az államot az élet és a gazdaság minél szélesebb területeire, némi előnyhöz juttatni egy pártot (ópardon, kettőt) a következő választásokon, ezzel egy időben a megfelelő kamerádok kezébe adni a pénzeket.
Mindezt a „gazdasági szabadságharc” és a nemzet felemelésének konzervatív, jobboldalinak beállított zászlaja alatt. Úgy tűnik, hogy ezek a toposzok nem többek üres szavaknál, jelmondatoknál, mint pl. Gyurcsánynál a „demokratikus”, „baloldali” meg „antifasiszta” szavak. Az igény azonban olyan borzalmas szemellenzős külpolitikával párosul, ami valahogy a harmadik magyar köztársaság eddigi összes kormányának sajátja volt. Egy felelős, valóban ilyen kategóriákban gondolkozó kormányzat ugyanis ezeket az elveket, vagy inkább vágyakat nem a negyven év alatt jól megismert eszközökkel próbálná megvalósítani, tudva, hogy nem igazán működőképesek.
Nem elvetendő igény a „gazdasági szabadság”, a nyugati függés csökkentése. Ezt azonban a legyengült, és továbbra is stagnáló gazdaságú, alig tízmilliós Magyarország egyedül soha a büdös életben nem fogja elérni. A francia-német vezetésű Unióban érdemes lenne megfontolni a visegrádi együttműködés sokkal komolyabbá tételét, kibővítve Romániával és régiónk más országaival. Mert, miközben eszméletlen sok a vita a térség országai között, az Unió szintjén az érdekeink nagyjából közösek. Az EU-n belül gondolkozva (és ezen kívül gondolkozni véleményem szerint a reális viszonyok teljes tagadása lenne) a régió közös érdeke az összefogás és a közös érdekérvényesítés. Orbán Viktor akarata és a sokat emlegetett kétharmados felhatalmazása semmire sem elég az EU politikai piacán. Kilencvenmillió közép-európai, illetve hat-hét kormányfő kiállása adott ügyek mellett azonban már nem figyelmen kívül hagyható dolog.