Kétsebességes vagy kétszintű lesz az EU?

2012. október 28. 11:37

Az előremenetelés ugyanakkor könnyen szétfeszítheti az Európai Unió jelenlegi kereteit.

2012. október 28. 11:37
Gyévai Zoltán
tagokvagyunk

„Európa a válságkezelés kellős közepén jelentős dilemmával kénytelen szembenézni. Miközben az eurót használó országok jogos igénye, hogy a valutaövezet széthullását megelőzendő szorosabbra fonják az őket egymáshoz fűző kötelékeket, ez az előremenetelés ugyanakkor könnyen szétfeszítheti az Európai Unió jelenlegi kereteit, és veszélybe sodorhatja egyik legnagyobb vívmányát, az egységes belső piacot.

A valutaunió közép- és hosszú távon pénzügyi, gazdasági és politikai uniót feltételez, és ami ennek gyakran velejárója, külön intézmények, ne adj’ Isten külön eurózóna-költségvetés után kiált. De mi a baj ezzel? – kérdezhetné a nyájas olvasó, hiszen a kétsebességes Európa már jó ideje realitás. Elég csak az euróra, a schengeni együttműködésre, vagy újabban az európai szabadalomra gondolni, amelyekben nem vesz részt minden tagállam. Mindez kétségtelenül igaz, ám a két- vagy többsebességes és a két- vagy többszintű Európa között jelentős különbség van. Míg az első csak egy átmeneti állapotot jelent a kezdetben kimaradó országok számára, addig a második esetében fennáll a veszély, hogy tartóssá, netán állandóvá válik, mert túl mély árkot ás az első és a második, vagy a harmadik vonal közé.

Ezért teljesen jogos az egységes valutát csak a jövőben bevezetni képes vagy szándékozó uniós tagállamoknak az az igénye, hogy az euróövezeten belül ne olyan megoldások szülessenek, amelyek kirekesztenek másokat, vagy olyan szerzett jogoktól fosztják meg őket, mint amilyen a belső piac.”

Amerika választ! Kövesse élőben november 5-én a Mandiner Facebook-oldalán vagy YouTube-csatornáján!
az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 37 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Senye Péter
2012. október 28. 17:37
Amin csodálkozom, hogy ennyien eddig is összeálltunk. Talán a veszély érzetének ösztöne teszi, mint ahogy a farkasok közeledtével a legelésző állatok is összébb szorulnak.
Soma
2012. október 28. 17:28
"Míg az első csak egy átmeneti állapotot jelent a kezdetben kimaradó országok számára, addig a második esetében fennáll a veszély, hogy tartóssá, netán állandóvá válik, mert túl mély árkot ás az első és a második, vagy a harmadik vonal közé." --- Volt már ilyenre példa! Rossz vége lett! Az "árok" így is eléri a "tűzhányó" szintet!
kulalak
2012. október 28. 14:26
"Ki tudja, talán éppen a sietség hiánya az, ami elegendő gondolkodási időt hagy majd azoknak a megoldásoknak a kifundálására, amelyek biztosítanák, hogy ne a ma ismert EU széthullása legyen az ára az euróövezet egybetartásának." Elvesztegetett évtized lesz belőle. Semmit sem oldottak meg még. A vége meg infláció lesz, mert az a legkönnyebb a politikusoknak. Teljesen felesleges cikk.
Panzergeneral
2012. október 28. 13:44
"Kétsebeséges vagy kétszintű lesz az EU?" - egyik se: inkább kétszinű. És nem lesz, hanem az.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!