Fekete Gyula és a modern világ

2012. október 04. 09:18

Ha a gyermek csak magánjóként él a fejekben, és közhasznai nincsenek nyilvánvalóvá téve, akkor a vállalása épp olyan luxusa az életünknek, mint a vitorlásvásárlás vagy az oldtimerek gyűjtése.

2012. október 04. 09:18
Borókai Gábor
Heti Válasz

„»Fogyik a magyar«, ahogy húsz évvel ezelőtt Fekete Gyula nagyon helyesen felemlegette, csak épp körberöhögtették, hogy mennyire XIX. századi és gyöpös, miként is tudna eligazodni a modern világ dolgaiban.

Aztán húsz év elteltével már jobban értjük, hogy nem Fekete Gyula időgépe ragadt benn a múltban, de a miénket berhelték meg. Fának lettünk vezetve, hogy az erdőt még véletlenül se vegyük észre. Hogy a nemzetfogyásra egyetlen másodpercig se tekintsünk olyan veszélyként, amely gazdasági krízisbe torkollhat, amely megfoszt bennünket önfenntartó képességünktől. Hogy higgyük el azt a hazugságot, hogy a természetes öngondoskodást, a reprodukciót társadalmi szinten is lehet pénzügyi tranzakciókkal helyettesíteni...

Kövér László arról beszélt, hogy a gyermekvállalást a magánszférából a köztérbe kell emelni, s nem azért, hogy bárki is presszió hatása alatt hozza meg családbővítő döntését, hanem hogy az állam mindenki által elismerten járulhasson hozzá a költségek elviseléséhez. Mert ha a gyermek csak magánjóként él a fejekben, és közhasznai nincsenek nyilvánvalóvá téve, akkor a vállalása épp olyan luxusa az életünknek, mint a vitorlásvásárlás vagy az oldtimerek gyűjtése.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 32 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
gybognarjr
2013. január 14. 17:30
Fekete Gyula könyve a Kék Sziget az egyik kedvenc könyvem volt gyerekkoromban. Ma is az, 45 évvel később. Nem a sok emlékezetes technológiai cikk miatt, amik mára mind használati cikkekké váltak, hanem az utolsó fél oldal tartalma miatt, amit most, 45 évi élet után, az USA-ban végre teljesen átérezhetek és elfogadhatok. Gondolom sokan így éreznek, akikmaguk mögött hagyták Magyarországot, ami sajnos egyre jobban a zavaros, szégyenletes multba fordul vissza, úgy, hogy Ady 110 évvel ezelötti írása "Vissza Ázsiába" a mai helyzetet írhatja le szórol szóra. Magyarországon a Hoffmann Rózsa, Bayer Zsolt kultúrájú emberek kerültek felül és már nem európai szellem uralkodik. A nyugati humanitást, kultúrát, demokráciát, jogállamot mélyen a pöcegödör alá nyomták a fidesznyikok, bebiztosítva közel 400 palota őrrel, a Kövér hadsereggel, hogy ne kerülhessen a felszínre, amíg a Fidesz maffia uralkodik. - Idézem Fekete Gyulát: --- "Azoknak ajánlom ezt a könyvet, akik szeretik az életet és a szabadságot. Lesznek olyan olvasók, akik talán azt kérdezik: "Miért nem lehet mindezt nálunk is megvalósítani?" Erre a kérdésre csak egy becsületes válasz van: nem lehet. Belátható ideig – nem lehet. Szimmaren kezdettől fogva nagy előnyben volt a külvilággal szemben: itt nem voltak olyan társadalmi osztályok, melyek – kiváltságaik védelmében – minden korban, minden lehető és lehetetlen módon visszafelé akarják fordítani a szekér rúdját. Évszázadok óta szabadságban, mentesen társadalmi, gazdasági, politikai kiszolgáltatottságtól, másként nevelődtek-formálódtak itt az emberek is." ----------- Én is úgy érzem magam, mint, amit Fekete Gyula hőse ír: "Amikor először léptem erre a földre, azt hittem, idegenbe vetett sorsom. Ám meggyőződhettem róla, hogy Szimmaren (AZ USA) mindenkit, akiben közös emberi jövőnk tüze ég, szívesen fiává fogad, hát én is hazámmá fogadtam ezt a földet."
naugye!
2012. október 04. 14:52
Nem mindegy, hogy az ember nyitott kapukat dönget vagy a feleségét.
négyzetgyök
2012. október 04. 14:22
Az a baj veled Gábor, hogy csöpögsz a nyáltól!
tarapptarapp
2012. október 04. 14:05
Oda akartam kilyukadni, hogy a közhiedelemmel ellentétben, az EGÉSZ magyar társadalomra nem volt jellemző a nagycsalád a háború előtt, csak egyes rétegeire. Csak most nagyon kicsik ezek a rétegek, akiknek stratégiailag megéri a sok gyerek.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!