Az Európai Unió árulójának nevezte Orbán Viktort Guy Verhofstadt
Konkrétan fogalmazott a magyarellenes EP-képviselő.
A britek melletti tábor szerint a frissen elnyert skót függetlenséget egyből alárendelnék Brüsszelnek és az Európai Uniónak.
„A britek mellett kitartó tábor azzal vádolja Salmondot, hogy a frissen elnyert skót függetlenséget egyből alárendelné Brüsszelnek és az Európai Uniónak, emellett pedig a pénzügyi realitásokkal sincs tisztában. Véleményük szerint a skót olaj negyven év múlva elfogy, és így a költségvetési hiány majd csődbe viszi az országot.
A népszavazás sikerével kapcsolatban a közvélemény is kételkedik. Azon túl, hogy nem biztos a választók részéről a függetlenség abszolút támogatása, a népszavazás nem is köti Westminstert, bár a várakozások szerint az igenek győzelme esetén az angol törvényhozás nem tagadná meg az együttműködést. A népszavazás legproblematikusabb része kétségtelenül a kérdés nagyfokú leegyszerűsítése: a devo-maxot támogatók kénytelenek lesznek a másodlagos preferenciáik szerint szavazni, ami utólagosan keserves magyarázkodásokra ad majd okot; az eredmény nem lesz megkérdőjelezhetetlen – vélekedik James Mitchell politológus.
Vagyis jelen állás szerint a skót választók több mint felének a preferenciái meg sem fognak jelenni választási lehetőségként a népszavazáson. Kérdés, hogy két év alatt meg lehet-e őket győzni az önállósodásról vagy a maradásról. Könnyen lehet, hogy a népszavazás nem fogja tudni betölteni a funkcióját, mivel nem jelent majd valódi választási lehetőséget a polgároknak. Ha nem akarják a status quo-t fenntartani, olyan mértékű önállóságra kell szavazniuk, amit talán nem is akarnak: nesze, függetlenség, fogd meg jól!”