Magyar Takarékbank?

2012. szeptember 17. 07:24

Amikor már az óriási kamatkülönbözet sem volt elég a külföldieknek, akkor elindították a bomba üzletnek vélt svájci frank alapú hitelezést.

2012. szeptember 17. 07:24
Szabó Anna
MNO

 „A pénzközvetítés mindig is a világ egyik legjobb üzlete volt, ám a hazánkban bankokat vásároló nyugat-európai pénzintézetek kétszeresen is jó üzletet köthettek: egyrészt jutányos áron szerezték meg a piacunkat, másrészt a régió legmagasabb kamatkülönbözetével (a betét- és a hitelkamatai közötti rés) közel tíz évig működtették a pénzszivatytyút az itteni leányvállalatoktól a külföldi anyabankokhoz.

Kétségtelen, hogy kiépítették azt a pénzügyi infrastruktúrát, amelyre egy állami banknak aligha lett volna akkor lehetősége, sőt, a technológiai fejlesztéseket, korszerűsítést is elvégezték. Mégis, az azóta eltelt idő azt igazolja, hogy a szocialista érában kialkudott privatizációs feltételek olyan helyzetet teremtettek, hogy a bankok visszaélhettek az állam akkori szorult helyzetével. Ez a kiszolgáltatottság alapozta meg, hogy amikor már az óriási kamatkülönbözet sem volt elég a külföldieknek, akkor elindították a bomba üzletnek vélt svájci frank alapú hitelezést. Ám az már a magyar bankfelügyeleteken múlt, hogy – akarva vagy akaratlanul? – nem korlátozták időben ezt a tevékenységet a régió összes többi államától eltérően.

A felügyeleteknek az sem tűnt fel, hogy a pénzintézetek lényegében csak kartellként működve, vagyis az egymás közti valós versenyt kizárva tarthatták fenn a kedvező státusukat. Végül álljon itt a Harvard és a Cambridge-i Egyetem kutatóinak tanulmánya a kelet-közép-európai privatizációról, amely szerint »a tömeges, gyors, és erőltetett magánosítás kézigránátként hatott«. Ideje összeszedni a romokat, és apránként, akár öt százalékonként megalkotni egy másfajta pénzszektort, amely már nem csak a bankok érdekeit szolgálja.”

Amerika választ! Kövesse élőben november 5-én a Mandiner Facebook-oldalán vagy YouTube-csatornáján!
az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 10 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Zokni
2012. szeptember 17. 10:11
Meg kell zavarnom Szerző amúgy is szánalmas gazdasági világképét. A "jutányos áron szerezték meg a piacunkat," szövegről - az most kinek sok vagy kevés? A "régió legmagasabb kamatkülönbözetével" - ezt honnan veszi? Amúgy is annyi, amennyi...(Vagy a szocik lőtték be ezt is!?) A "...bankok visszaélhettek az állam akkori szorult helyzetével." - ezt hívják üzleti alapú privatizációnak. NEM VISSZAéltek, hanem ÉLTEK a lehetőséggel.(Ha Ön a piacon vesz valamit, akkor az árlapon lévő értékhez "méltányosságból" hozzáad még tízet?) S itt jön a kiábrándító valóság: "amikor már az óriási kamatkülönbözet sem volt elég a külföldieknek, akkor elindították a bomba üzletnek vélt svájci frank alapú hitelezést". Egyrészt a Járai-féle MNB (politikai okokból..., melyek miatt most a csökkentésben érdekeltek) magasan tartotta az alapkamatot, és a forint árfolyamát, ami révén előtérbe helyeződött a devizahitelezés. Másrészt a svájci frank hitelezés (kötvényjegyzés) legfőbb nyertesei az önkormányzatok - szemben a lakossággal, melyek tudatos fideszes-"gazdasági"-taktikája volt a gátlás nélküli hitelfelvétel.
anticonstitutionnelle
2012. szeptember 17. 09:58
Nekem mint ügyfélnek miért lesz jobb?
bigyomail
2012. szeptember 17. 09:48
Nem tudom, hogy ki lehet ez a Szabó Anna, de vagy nem ért a pénzügyekhez, vagy úgy tesz, mintha nem értene jobban hozzá, mint egy munkanélküli kőműves este a kocsmában hat sör után. A pénzszivattyú jól hangzik, csak nem létezik. Az óriási kamatkülönbözet tényszerű, jól is hangzik, csakhogy a Magyarországi betétállomány elenyésző, így a hitelezést ezekből nem tudták a bankok sosem fedezni. A frank alapú hitel sem nagyobb üzlet a forintalapúnál, csak kisebb a kamata, így kelendőbb volt, mivel a bank forinthoz 8-11%-on jutott, frankhoz meg 1-2%-on. Azt az állítást meg nem kellene alátámasztani hogy kartellként működtek a bankok?
bmucsai
2012. szeptember 17. 08:35
Másodlagos valutát kell csinálni! Egyrészt növelné a munkaerő versenyképességét - több helyről lenne jövedelme az embereknek - másrészt a piacoktól független szabályzási lehetőséget tenne lehetővé a gazdaságban. A svájci "WIR" jó példa erre.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!