Schmidt Mária a Nyugatról: A hitetlenség a nihilizmusba vezet
Bemutatták a Terror Háza főigazgatójának legújabb esszékötetét.
Az az érzésem, hogy a kiadók többsége még most sem érti, hogyan működik a digitális könyvpiac.
„Július elején 22 részvevővel létrejött egy önkéntes tömörülés, ami rögtön egy közös dokumentumot is megfogalmazott.
Én magam is az e-könyvek lelkes híve vagyok, ugyanakkor az egyesülés megalakulásáról beszámoló hír óta vacilálok, hogy írjak-e a témáról. Elolvastam a Népszabadság,az mmonline, a Kindlevarázs blog beszámolóját, de valahogy nem érzem az áttörést. A legnagyobb bajnak az tűnik, hogy ez egyesülés résztvevői többnyire azok, akik már eddig is mindent megtettek az e-könyvek/a digitális könyvkultúra elterjesztéséért. Hol vannak a kiadók? Továbbra is ülnek irodáikban és imádkoznak, füstölőt ráznak, hátha ezzel elriasztják a Digitális Gonoszt?
Óhatatlanul azok a 1996-2000 körüli hasonló egyeztetések rémlettek fel, ahol az egyik oldalon az internetezők képviselő ültek, a másikon meg a Matáv »illetékesei«, illetve a tartalomszolgáltatók (lapkiadók) képviselői. A »másik« oldal természetesen azt bizonygatta, hogy az internetezés nem lehet olcsóbb, a nyomtatott lapok tartalmát pedig azért nem lehet »internetesíteni« mert az »kannibalizálná« a fizető lapokat. Hogy hova vezetett mindez, jól tudjuk.
Az az érzésem, hogy a kiadók többsége még most sem érti, hogyan működik a digitális könyvpiac. Leginkább attól tartanak, hogy a bestsellerek majd illegális másolatokban terjednek, ezzel pedig komoly bevételtől esnek el. Felesleges aggódniuk. A bestsellerek normális e-könyvkiadás hiányában is el lehet érni digitálisan. Lelkes olvasók időt és fáradságot nem sajnálva lapról lapra beszkennelik, az olvasók meg fórumokon, fájlcserélőkön terjesztik őket.”