Akik elmennek, nagy eséllyel nem térnek vissza

2012. július 12. 12:03

Akár kedvező folyamat is lehetne, ha ezek a fiatalok a külföldön megszerzett tudásukkal aztán visszatérnének. Interjú.

2012. július 12. 12:03
Bódis József
hvg.hu

Sokan arra figyelmeztetnek, hogy az ösztöndíjas helyek csökkentése miatt sok fiatal már eleve nem Magyarországon, hanem külföldön kezdi meg tanulmányait, és ez tovább növeli az elvándorlás egyébként is egyre súlyosabb problémáját. Ön szerint is van ilyen összefüggés?

A tendencia valóban létezik. Mindez önmagában akár kedvező folyamat is lehetne, ha ezek a fiatalok a külföldön megszerzett tudásukkal aztán visszatérnének. A mostani gazdasági és társadalmi helyzetben ez azonban egyáltalán nem így van: akik elmennek, nagy eséllyel nem térnek vissza. Márpedig mégiscsak itthon képzett szakemberekkel kellene biztosítanunk a társadalmi utánpótlást.

Szorosan ide kapcsolódik a »röghöz kötés«, azaz a hallgatói szerződések kérdése, amelyet most az Alkotmánybíróság döntése után törvényben kívánnak szabályozni. Mennyire jelenthet megoldást egy ilyen intézkedés?

Megértem, hogy ez nem szimpatikus a mostani fiataloknak. Azonban hasonló megoldások korábban is léteztek: amikor én másodéves voltam, édesapám halála után ösztöndíj szerződést voltam kénytelen kötni a Somogy Megyei Tanáccsal, és miután az akkori Pécsi Orvostudományi Egyetemen maradtam, vissza kellett ezt fizetnem. Tehát korábban is voltak hasonló konstrukciók, más kérdés, hogy nem ilyen nagyságrendben. Az az alapelv megítélésem szerint egyáltalán nem irreális, hogy a társadalom által a szakemberek képzésére fordított források a társadalom számára hasznosuljanak. Abban már egyáltalán nem vagyok biztos, hogy pont a hallgatói szerződések jelentik erre a megoldást, ez tipikusan az a kérdés, ahol társadalmi egyeztetés lenne szükséges. Az Európai Unión belül szerintem az is megoldás lehetne, hogy a magyar diplomásokat foglalkoztató állam fizesse ki a képzési költséget, hiszen a nálunk megszerzett tudás náluk hasznosul.

Amerika választ! Kövesse élőben november 5-én a Mandiner Facebook-oldalán vagy YouTube-csatornáján!
az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 72 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
narmer
2012. július 13. 08:33
Az-e tárgyú cikkek olvastán rájöttem, hogy a határtalan IQ-jú nyialtkozók nem ismerik a "valcolás" szót. Valcolni annyi, mint a céh mestervizsga előtt külföldre menni tapasztalatért, majd hazatérni.Ebből keletkezett a lefalconi féle torzítás.
gross
2012. július 12. 17:36
A magyarok nagy része német-szláv-bolgár-görög-latin stb. bevándorlók ivadéka. Az ő őseik még a nacionalizmus kitalálása előtt érkeztek Magyarországra, így őket nem nevezték még hazaáruló, sehonnai bitang embernek. De mégiscsak ugyanezt tették: kiszakadtak családjukból, kultúrkörükből, elhagyták velük közös nyelvet beszélő "nemzettársaikat". Felesleges valamiféle erkölcstelen cselekedetként ezt megbélyegezni: ha valaki más országban szeretne letelepedni - és unokáik már valószínűleg nem lesznek magyarok többé - akkor tegye ezt meg. Ez magánügy.
tarackos
2012. július 12. 16:30
József nem volt elájulva a "reform"-tól de hát nem csoda ha az egyik konkrétum a -20 mrd...
füst
2012. július 12. 15:52
Érdekes nézni milyen élvezettel vezetik elő a "meneküljönakitud" teóriát néhányan? Jó ez nektek? Élvezitek? Egyébként csak a tények kedvéért szeretném megjegyezni, hogy arányaiban Magyarországról és Csehországból mentek el a legkevesebben. A románok és lengyelek nagy bajban vannak. Szóval minden dramatizálás ellenére nincsen tömeges kivándorlás. Egyébként nem is lesz, márcsak azért sem, mert Nyugaton párhuzamosan minden romlik.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!