„– Inkább én kérdeznék. Sajtóértesülések szerint köztisztviselőkre cserélnék a szavazóköri pártdelegáltakat. Mit gondol erről?
– Elfogadhatatlan.
– Ezzel lehet spórolni, márpedig ma minden fillért meg kell fogni.
– Ez abszolút demagógia, amellyel az elmúlt huszonkét évben szinte minden kormány élt: a választásokon spórolni kell.
– Azért van miből. A 2010-es választások tizenötmilliárd forintba kerültek!
– A választások tisztességes, átlátható lebonyolításához szükséges pénzügyi feltételeket minden kormány köteles biztosítani. Az állam mintegy huszonnégyezer milliárdos éves költségvetéséből négyévenként még egy hibaszázaléknyit sem költ arányaiban a választásokra. Azt mondani, hogy ezen spórolnak, az maga a feneketlen populizmus. Ráadásul az ötlet demokráciaellenes, mert garanciáktól fosztja meg a választások tisztaságát.
– Akkor ön például Kanadát sem tartja demokratikus országnak?
– Tény, hogy Kanadában minden választási és szavazatszámláló bizottságban kizárólag köztisztviselők ülnek. Viszont ők abszolút függetlenek a kormány – vagy akár az ellenzék – politikai tevékenységétől. Jogállásuk ugyanaz, mint a bíróké: kizárólag a törvénynek és a hivatali feletteseiknek vannak alárendelve.
– Arra céloz, hogy a köztisztviselők nem a törvények szellemében járnának el?
– A mai köztisztviselői kart két óriási csapás érte. Az egyik, hogy megszűnt életpályának lenni ez a hivatás. Ma ciklusról ciklusra cserélődnek a köztisztviselők. A másik csapás a tevékenységük politika-függővé tétele volt – ez már ennek a kormánynak az »érdeme«. Akkor mit várunk a választások tisztaságától?
– Azt akarja sugallni, hogy még csalni is képesek lennének a köztisztviselők?
– Én nem sugallom! Határozottan állítom. Ez az apparátus csalásra lesz kényszerítve a politikusok által, ha probléma lesz a választási eredménnyel. Mint Oroszországban, Ukrajnában, Kazahsztánban, ahol csalnak a kormánypártok.”