Harcba szálltak a magyar vidék egyik legnagyobb problémájával szemben
Pedig alapvetően nagyvárosi jelenség.
Ha pálinkát iszol, az rendben van, ha elszívsz egy spanglit, akkor az ördöggel cimborálsz. Abban az országban, ahol minden ötödik férfi alkohol miatt hal meg, míg fűtől senki.
„Tegnap az Országgyűlés megszavazta az új Büntető Törvénykönyvet, amelynek értelmében többek között szigorodnak a drogfogyasztókkal kapcsolatos jogszabályok is - ez fiatalok tömegeinek megbélyegzését eredményezi: ha pálinkát iszol, az rendben van, ha elszívsz egy spanglit, akkor az ördöggel cimborálsz. Abban az országban, ahol minden ötödik férfi alkohol miatt hal meg, míg fűtől senki. Miközben Magyarország szigorít, egyre több ország és egyre több politikai vezető ismeri fel, hogy a tiltáson alapuló drogpolitikák kudarcot vallottak. Ma, a drogellenes világnapon hat volt elnök és a világ más vezetői személyiségei közösen szólítanak fel a fogyasztók dekriminalizálására. A kormány megint jó érzékkel ismerte fel a kereszteződést, aztán szokás szerint rossz irányba fordult be rajta... (...)
Sajnos a magyar politikusok még nem tanulták meg a leckét. Azt gondolják, hogy a szigorú jogszabályok »határozott« üzenetet küldenek az ifjúságnak arról, hogy mit szabad és mit nem. Szépen hangzik, de nem működik. A szigorú drogtörvények kiszolgáltatottá és rejtőzködővé teszik a fogyasztókat – megbélyegzik, azaz stigmatizálják a fiatalokat. A stigma nem holmi elvont, absztrakt fogalom, hanem egy a mindennapok valósága, aminek a hatásait betegségben és halálban lehet lemérni. A stigma kirekeszt a társadalomból – holott a cél az integráció lenne. A stigma elzárja az utat az ellátórendszerbe – holott a cél az ellátásba kerülés lenne (a 98-as szigorítás után például 30%-al kevesebb fiatal jelentkezett a drogambulanciákon). A stigma kockázatosabb fogyasztásra ösztönöz, például a fecskendők és tűk megosztására – ez pedig a HIV és Hepatitis fertőzések melegágya. A nemzetközi szervezetek szerint a drogfogyasztók stigmatizálása felelős a globális HIV-járvány jelenlegi előretöréséért az Afrikán kívüli világban, ahol minden harmadik fertőzés az intravénás drogfogyasztáshoz köthető!”