Tanuljunk-e kínaiul?

2012. május 03. 21:11

Hogy tanuljunk-e kínaiul? Nem árt. Egyelőre viszont maradnék a németnél.

2012. május 03. 21:11
Szajlai Csaba
Magyar Hírlap

„Hosszabb távon viszont elképzelhető, hogy a kínai nemzeti bank magyar állampapírokat kezd el vásárolni, és biztosan megjelennek kínai befektetők is. Ugyanis a keleti piaci szereplők is csak olyanok, mint az összes többi invesztor: oda mennek, ahol nyereséget tudnak realizálni.

Ezzel együtt a kínaiak jelenlétét és Magyarország keleti nyitását is a »helyi értéken« kell kezelnünk. Tudniillik semmiképpen sem jobb egy kínai tőkés, mint egy nyugati – német, osztrák és svájci –, sőt!

Leegyszerűsítve: a németet legalább értjük, a kultúránk hasonló, a történelmünk sok ponton közös, sokan beszélik a nyelvet. A hozzánk közel fekvő említett középnyugat-európai országok pedig már tőke- és foglalkoztatási oldalon bizonyítottak, gazdaságunk nagy része, így az életvitelünk is pont tőlük függ, és sajnos nem a belső gazdaságtól, ott minden „csupa rom”, de most ezen a téren nem akarok frontot nyitni.

Bár Kína világgazdasági szerepe vitathatatlan, a távol-keleti gazdasági birodalom elsősorban az IMF-en keresztül kívánja a vén kontinenst finanszírozni. Hiába javulnak tehát a kínai pozíciók Magyarországon, nekünk egyelőre a tönkrevágott magyarországi textilipar, a falusi kínai »bolthálózat« és az Örs vezér tere ugrik be – első blikkre.

Hogy tanuljunk-e kínaiul? Nem árt. Egyelőre viszont maradnék a németnél.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 23 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
liberálzöld.
2012. május 04. 08:27
"Tanuljunk-e kínaiul?" Tök felesleges. Azt, hogy "dolgozz, dolgozz, gyolsan, gyolsan", meg azt, hogy "ki vagy lúgva", meg azt, hogy "nem kapsz pénzt" a vezetőnek ide hozott kínaiak kb 1 hét alatt megtanulják. A náluk dolgozó magyarnak pedig kuss. Mi a fenének ezért kínaiul tanulni?
kalasnyikov
2012. május 04. 04:27
kedves firkászkám,ébresztő, még az oroszok is kinaiul tanulnak ,nem beszélve magukről a németekről. Mostanában talán a héber kezd nagy megelégedésemre levonulni a csatornába....DDDDD
Akitlosz
2012. május 04. 01:20
No és mi a helyzet a magyar tőkésekkel? Már szóba sem jöhetnek? A nagy magyarországi cégek több mint 90%-a külföldi tulajdonban van. Ha külföldi tőkéseknek dolgozik az ország, és külföldieknek fizeti a kamatokat az államadósság után, akkor ezzel a gazdaságpolitikával ugyan nem nem lesz Magyarország sohasem fejlett és gazdag ország.
maradi
2012. május 03. 23:50
Micsoda ostaba kinyilatkoztatás az, hogy: "Tudniillik semmiképpen sem jobb egy kínai tőkés, mint egy nyugati – német, osztrák és svájci –, sőt!" Ezt milyen alapon ítéli meg a cikkíró? És miért kell egyáltalán választani közülük? Hát nem pont ez a diplomáciánk lényege? Hogy az egyoldalú függést módosítsuk? A kínai és a szaudi pénzemberek pumpolása nem arról szól, hogy innentől nekik adjuk oda javainkat a németek, osztrákok, svájciak (és egyéb, meg nem nevezett népcsoportok) helyett. Hanem arról, hogy a jelenlegi egyoldalú függőségen - amire az ostoba szerző adottságként hivatkozik - változtassunk. Az világos, hogy kis ország vagyunk és fejletlen, de ettől még a lehetőségeink határáig el kell mennünk.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!