Két számmal leírható a teljes EU-s gazdaság: egyik tragikusabb, mint a másik
Elszomorító gazdasági elemzést közölt a Telegraph.
Gyakran hangoztatott nagypolitikai szlogenné vált a jobboldalon, hogy a piacok „megtámadták” Magyarországot. És van, aki ezt el is hiszi!
„Sérülékenységünk apropóján gyakran hangoztatott nagypolitikai szlogenné vált a nagypolitikai jobboldalon, főként a jobboldali médiumokban, hogy a piacok – a hitelminősítők, a globális pénzügyi szolgáltatók és a devizaspekulánsok – »megtámadták« Magyarországot. És van, aki ezt el is hiszi! Csak halkan jegyzem meg: a szóban forgó piaci szereplők nem így működnek, mellesleg hazánk tartalékai legfeljebb szűk egy évre elegendők. Vagyis az első »támadás« észlelése óta már csatasorban sem lennénk…
Miközben az ország megítélése szempontjából kedvező a kormány erős többsége, elkötelezettsége az államháztartásihiány-csökkentés, valamint a reformok iránt, addig a hitelképesség szempontjából negatív tényező, hogy gyakorlatilag öt éve alig növekszik a gazdaság, az üzleti szektor pedig bizalmatlanul tekint a gazdaságpolitikára: folyamatosan fennáll annak a kockázata ugyanis, hogy a kormány újabb szokatlan gazdaságpolitikai lépéseket vet be. Ráadásul csak a döntések bejelentését követően egyeztet az érintett piaci szereplőkkel a kabinet. Utóbbi azért necces, mert ez a »belső sérülékenység« éppen a külsőt rontja – tekintettel a magyar gazdaság pozíciójára, aligha lehet remélni, hogy az új adóintézkedésekkel az itt lévő cégek külföldi tulajdonosait lehetne ösztökélni új fejlesztésekre.
Pénzt persze lehetne előteremteni az egykulcsos szja-rendszer feloldásából, vagyon- és ingatlanadó bevezetéséből, hogy csak néhány példát említsek, de ez már a Nemzetközi Valutaalap »sara« lesz.”