Európa jobbra fordul?
A Politico májusi cikke szemléletesen ábrázolta azon uniós államokat, melyekben előre tört, vagy hatalmon van a jobboldal.
Vagy elszánják végre magukat a közös eurókötvények bevezetésére, vagy végignézik a közös fizetőeszköz végnapjait.
„Amennyiben Görögország képtelen lesz meghozni a szükséges törvényeket, és az új választáson sem áll be érdemi változás a pártok támogatottságában, akkor az ország fizetőképességének határára érkezik a nyári hónapokban. Az államcsőddel együtt oda lenne az euró és az Unióban maradás is kérdésessé válhat.
A válság továbbgyűrűzése erős hatással lehet az egyébként is sokat kritizált Spanyolországra és Olaszországra. Ezen nagy tagállamok esetén mentőcsomagról beszélni már nem lehetséges, hisz kötelezettségeik kezelése túllépheti az uniós válságkezelési alap (EFSF) korlátait. Sokak szerint az újabb nehéz helyzetben az EU és a tagállamok vezetőinek két választása van: vagy elszánják végre magukat a közös eurókötvények bevezetésére, vagy végignézik a közös fizetőeszköz végnapjait.
Kérdéses azonban, hogy a felelőtlen költségvetésű országokért eddig is sok áldozatot hozó Németországban adott lesz-e ehhez a politikai akarat a 2013-ban esedékes szövetségi választások hajrájában. A közös eurókötvények költségeit a német társadalom fizetné, és az egyébként is rosszul álló Angela Merkel így sok szavazatot veszíthetne.”