„Gyakorlatilag a bábaság egy jól működő megélhetés lehet?
Mindig bizonytalan, hány kismama akar velünk szülni. Ez is olyan, mint minden vállalkozás, bizonytalan a bevétel. Nem lehet akármennyit elkérni sem, mert így szűkülne az a réteg, akik számára elérhetővé lesz az otthonszülés. A nettó jövedelem ebből a munkából igen csekély. Ha az állam támogatná, jobb lenne a helyzet.
Ráadásul egy hónapban 4-5 szülésnél többet nem is lehet elvállalni. Figyelni kell, nehogy összecsússzanak a szülések, helyettesítésről nem is lehet gondoskodni, hisz épp a személyes kapcsolat a lényeg.
A vidéki adottságok mennyiben korlátoznak?
Vannak nehézségek. A mi környékünkön pillanatnyilag csak én foglalkozom ilyesmivel. Nagyon szeretném, ha többen lennénk, mások is elindítanának saját praxist. Bács-Kiskun, Békés, Csongrád megye területén még egyedül vagyok. Nagyon nagy távokat vezetek, ha messzebb kell mennem, a költsége is több. A kórházak konzervatívabbak, sokszor nem együttműködők. Néha félek is attól, hogy mi lenne, ha egy kismamával be kellene mennem…
A működési engedély megszerzése csak az első lépés volt, de ezután még nagyon hosszú az út, hogy valóban jól működjön az otthonszülés intézménye.
Jelenleg ketten vagytok az országban?
Két szolgáltató van egyelőre, de reméljük, hogy lesznek újabbak is. A szolgáltató alkalmazza a szülésznőket, szervezi a munkát. Jelenleg ez egy kft., amiben én vagyok a felelős személy, de alkalmazunk még egy szülésznőt és egy gyermekorvost is.”