Egész Európát anarchiába süllyesztheti Ilaria Salis: a magyarverő nő új antifasizmust sürget
„Ez egy társadalmi és politikai kihívás. Egy európai, internacionalista kihívás” – mondta az EP-képviselő.
Az a retorika, hogy Európa Magyarország ellen van, csak mert az országot a Fidesz vezeti, nem igaz. Interjú.
„A szocialista EP-frakció vezetőjeként még sokkal keményebben fogalmazott a magyar kormánnyal kapcsolatban. Mi történt? A múlt héten a kohéziós támogatások felfüggesztésének ügyében is megvédte az országot.
Egy képviselőcsoport vezetőjeként más a feladatom, mint a parlament elnökének. Az intézmény elnökeként meghívtam Orbán Viktort, és megtisztelve érzem magam, hogy elfogadta a meghívásomat, hogy igazolja stratégiáját, véleményét az Európai Parlament előtt. Ez az európai demokrácia megerősítése volt. Nem tetszettek viszont a nyilatkozatai, melyeket a vita után Magyarországon tett. De ezt nyitottan és őszintén meg is beszéltük az irodámban. A kohéziós pénzekkel kapcsolatban ugyanaz az álláspontom, mint ami a szocialista képviselőcsoport vezetőjeként lenne. Kérdés, jól tesszük-e, ha a szabályokat szigorúan fekete-fehéren értelmezzük. Magyarországnak sok pénzügyi problémája van. Ahelyett, hogy azt vitatnánk meg, hogyan segíthetnénk, inkább további pénzügyi terheket rovunk ki rá. Ez kontraproduktív. Értem, hogy a cél a költségvetési fegyelem megerősítse, de hogyan lehet fegyelmezettebb egy költségvetési politika, ha további kiadások terheit rakjuk egy országra? Azt javasoltam ezért, hogy ne az egyszerű »hibabüntetés« kategóriában gondolkozzunk, hanem alapos elemzés alapján fogalmazzuk meg, milyen lépések szükségesek most. Ez bizonyítja egyébként, hogy nincs semmi bajom Magyarországgal, noha nem értek egyet a kormány politikájának néhány elemével.
Úgy tűnik, az unió erőfeszítései az euroszkeptikus hangokra erősítenek rá Magyarországon. A parlamentben zajló viták mennyire kontraproduktívak? Hiszen a parlament is megosztott a kérdésben.
Az Európai Parlament egy politikai szervezet, amelynek többsége változik. A Magyarországról szóló határozatot a parlament nemrég támogatta, nem az én dolgom, hogy ezt értelmezzem. Tudomásul veszem az euroszkeptikus hangulatot, az Európa-ellenes retorikát, amely a közbeszédben s olykor a miniszterelnök és a kormány tagjai részéről elhangzik. De a Fidesz az Európai Néppárt tagja. Az Európai Bizottságot a néppárt egyik tagja, José Manuel Barroso vezeti. Viviane Reding igazságügyi biztos, akihez sok magyar kérdés tartozik, szintén a néppárt tagja. Egyszóval az a retorika, hogy Európa Magyarország ellen van, csak mert az országot a Fidesz vezeti, nem igaz. A bizottság az alapszerződés védelmezőjeként cselekszik, annak a szerződésnek a védelmezőjeként, amelyet Magyarország is ratifikált. És amelyekre egyébként más ügyekben hivatkozik. Bízom a bizottság pártatlanságában.
De mit tehetnek az unió intézményei, ha egy ország választópolgárainak többsége mégiscsak egyetért azzal a politikával, amelyet az unió most górcső alá vesz?
Demokráciában élünk. Ha a többség támogatja ezeket a nézeteket, akkor azt tiszteletben kell tartanunk. Én tiszteletben tartom a többséget. De az nem tiszteli, hogy én nem értek egyet vele. Abban a pillanatban, hogy érvelni próbál az ember ezekkel a nézetekkel szemben, azt mondják, hogy a nemzettel szállok szembe. Nem, nekem nem a nemzettel van vitám, hanem a nacionalizmus egy bizonyos formájával. Ez a különbség. Én tiszteletben tartom az ő véleményüket, de azt kérem, hogy ők is tartsák tiszteletben az enyémeket.”