„Oroszország miért kivételezik velünk? Szlovákia, Ausztria, Bulgária és még számos állam az orosz beszállítások jelentős visszaeséséről számol be, ráadásul osztrák irányból nálunk is visszaesett a szint.
Hangsúlyozom: ebben a fűtési szezonban mindeddig semmi probléma nem volt a forrásokkal, beleértve a keleti és a nyugati irányú, orosz eredetű betáplálást is. Hogy ennek mi az oka, arról csak feltételezéseink lehetnének, de számunkra inkább az a fontos, hogy Magyarország irányába a rendkívüli időjárás alatt is folyamatos volt a szállítás.
Az osztrák oldali visszaesés tekintetében fogalmazzunk pontosan. A múlt hét pénteken, szombaton a megszakítható ellátást szerződésben vállaló magyarországi vásárlók abból az irányból valóban kevesebb gázt kaptak, az eljárásrendnek megfelelően. Ez nem rendkívüli, hanem a normál üzletmenet része. Nagyságrendileg minimális, napi egymillió köbméterről beszélünk, és mára ezeket a szállításokat is teljesítik. Tudomásom szerint a lépés egyik vevőt sem érte váratlanul, hiszen hangsúlyozottan szerződéses csökkentésről volt szó. Ebből származó károkról sem tudunk.
Mekkora hideget, illetve igényt bír el a honi gázrendszer?
Régen azt mondták, a hálózat mínusz 8 fokos napi középhőmérsékletig képes garantálni az ellátást. Most nem tudnám megmondani, ez alatt mennyivel vagyunk képesek a fennakadásmentes üzemeltetésre. Az eddigimagyarországi rekordfogyasztást 2006. január 23-án mértük, amikor közel mínusz 13 fokos átlaghőmérséklet mellett egy nap alatt 90 millió köbméter fogyott. Most ugyanekkora hőmérsékletnél is jóval kevesebb lenne az igény, ugyanis egyre többet takarékoskodunk. Az elmúlt években az emberek otthonaikban lejjebb tekerték a termosztátot. A szobában már elég a 21 fok, sokan odafigyelnek és áldoznak a szigetelésre, kevesebben »fűtik az utcát«. Azonos körülmények között most mintegy 15 százalékkal alacsonyabb fogyasztást mérünk, mint hat éve.
Jelentősen megerősödött az ellátórendszer is. Az FGSZ – egyenként tízmilliárdos nagyságrendű beruházásokkal – kibővítette az ukrán irányú beregdaróci betáplálást, átadtuk a hazánkat Romániával és Horvátországgal összekötő gázvezetéket. Évente hasonló nagyságrendű öszszegeket költünk karbantartásra: a gázellátás folyamatossága energiabiztonsági kérdés. Emellett elkészült Magyarországon a – kereskedelmi készlettel is rendelkező – stratégiai tároló; az E.ON szintén jelentős bővítéseket hajtott végre a tárolóin.