Alkoholistaként, elfeledve halt meg a Sztahanov-modell névadója
A donyecki bányász, Alekszej Sztahanov Sztálin halála után már nem volt fontos. .
Magyarország és a mi generációnk jövőjét nem lehet be nem vallott titkokra, félreértésekre és feltételezésekre építeni. Tisztán akarunk látni: ki lehet erkölcsi példa számunkra, és ki nem.
„Valljuk, hogy a huszadik század erkölcsi megrendüléshez vezető évtizedei után múlhatatlanul szükségünk van a lelki és szellemi megújulásra.
Bízunk a közösen alakított jövőben, a fiatal nemzedékek elhivatottságában. Hisszük, hogy gyermekeink és unokáink tehetségükkel, kitartásukkal és lelkierejükkel ismét naggyá teszik Magyarországot.” (Magyarország Alaptörvénye, Nemzeti Hitvallás)
Mi, konzervatív fiatal joghallgatók az előttünk álló életet tiszta lappal akarjuk kezdeni. Az Alaptörvénnyel összhangban valljuk, hogy a szellemi és lelki megújulásra kell építenünk a közös jövőnket, éppen ezért a múlt lezáratlan ügyeiből származó terheket nem kívánjuk magunkkal cipelni a következő évtizedekben.
A rendszerváltás hibája azon a téves feltételezésen alapult, hogy az idő múlásával a kommunista-szocialista rendszer ügynökeinek, tartótisztjeinek erkölcsi felelőssége elfelejtődik. Az ügynökmúlt rendezetlensége ugyanakkor azóta is több közéleti és magánéleti konfliktus alapja. Bárki bármikor megvádolható, és a vádak egyértelmű bizonyítása vagy cáfolata a nyilvánosság előtt lehetetlen.
Üdvözöljük az Országgyűlés, valamint a Kormány azon döntéseit, melyekkel 2010 óta bizonyítja elhivatottságát a kommunista múlttal való szembenézés terén, így többek között az emberiesség elleni bűncselekmények elévülhetetlenségéről szóló törvényt és az Alaptörvény kommunizmusra vonatkozó passzusait. Fontosnak tartjuk, hogy a múlt lezárását és az azzal való teljes szembenézést az Országgyűlés további jogszabályi eszközökkel tegye lehetővé. Magyarország és a mi generációnk jövőjét nem lehet be nem vallott titkokra, félreértésekre és feltételezésekre építeni. Tisztán akarunk látni: ki lehet erkölcsi példa számunkra, és ki nem. Tisztában vagyunk a kérdés összetettségével, ezért a szabályozás alapos kimunkálást igényel. Mintaként ajánljuk az ügynökkérdés német (Gesetz über die Unterlagen des Staatssicherheitsdienstes der ehemaligen Deutschen Demokratischen Republik, 20.12.1991), illetve román (Ordonanta de urgenta privind accesul la propriul dosar si deconspirarea Securitatii, oug nr. 24/2008) szabályozását.
Bízunk benne, hogy a közeljövőben a parlament egy, a kormányerők által is támogatott, alaposan kidolgozott törvényjavaslattal oldja meg az ügynöklisták körüli tarthatatlan helyzetet.
Az Együtt a Hallgatókért Kulturális és Közéleti Egyesület nevében:
Ernyei Magor és Fehér Zoltán