Magyarországon statuálhat példát az EU

2012. január 30. 12:59

Mára Brüsszel büntetni akar. Konkrét példán keresztül bizonyítani, hogy a gazdaságpolitikai szigor ma nem csupán malaszt, hanem valóságos eszköz.

2012. január 30. 12:59
Magyari Péter
Tagok vagyunk

„Mára Brüsszel büntetni akar. Konkrét példán keresztül bizonyítani, hogy a gazdaságpolitikai szigor ma nem csupán malaszt, hanem valóságos eszköz. Egy tagállam valódi megbüntetése üzenet volna a piacnak: itt tényleg más világ van. Üzenet volna minden túlköltekezéssel kacérkodó tagállam kormányának, hogy aki elcsábul, az ráfázik. Bemutatná a világnak, hogy a közös intézmények igenis és nagyon is erősek. És nem utolsósorban jelezné az EFSF-be (European Financial Stability Facility, euróövezeti pénzügyi mentőrendszer) sok pénzt pumpáló országok közvéleményének is, hogy itt nem babra megy a játék, lettek követelmények, a felelőtlenség korszakának vége.

Ez utóbbi nagyon fontos szempont. A José Manuel Barroso vezette Európai Bizottság ambíciója különlegesen nagy. A Bizottság vezetői rendkívül elkötelezettek, hogy a föderalizmus felé tolják az uniót. És ha minden a terv szerint halad, akkor valóban történelmet írnak, mert az EU soha nem volt olyan erős, mint amilyennek most készül lenni. Ám ereje csak úgy válhat nyilvánvalóvá, ha él is vele. És ennek bizonyítására egyetlen lehetőség van: szankcionálnia kell.

Azáltal, hogy a Bizottság ambíciója most egybeesik a két nagyhatalom, Németország és Franciaország törekvéseivel, különösen erős a késztetés, hogy erőt mutasson a szervezet. Éppen e konstelláció miatt életveszélyes provokálni egyszerre a Bizottságot és az erős tagállamok kormányait. Magyarország lett most az a tagállam, amelyen a legkönnyebb példát statuálni.

Ha egy színdarabban megjelenik egy pisztoly, akkor azt el kell sütni, szól a dramaturgiai közhely. Az EU jó két éve egy pisztoly tervezgetésével bíbelődik. Ilyenkor nem túl bölcs döntés céltáblát rajzolni magunkra.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 50 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Claypool
2012. január 30. 17:57
Ez a példastatuálás már nem teljesen aktuális. Liberális makkal álmodók még talán mesélik lefekvés előtt a csemetéknek!!!!
1120
2012. január 30. 17:22
"Üzenet volna minden túlköltekezéssel kacérkodó tagállam kormányának, hogy aki elcsábul, az ráfázik." Na, még egy majom, aki nem olvasta az új alkotmányt... Egyedül a magyar alaptörvényben vannak ilyen jellegű limitek, te szerencsétlen! És akkor velünk példálóznak Brüsszelben? Meg pont ezt az alkotmányt bírálják, amelyben számszerűsítve van az, hogy "eddig és ne tovább", mármint ami a túlköltekezést illeti... Figyelj haver! Hétévesen csak az írás technikáját tanulja meg az ember, de ez még bőven kevés az újságíráshoz!
liberálzöld.
2012. január 30. 15:42
folyt: Idézőjelbe is raktam. Pedig nem doltori!
Vén Csataló
2012. január 30. 15:03
Nos, ha az Unió azt gondolja, hogy fegyvert szegezhet ránk és el is sütheti, akkor Magyarországon ki fogják írni a népszavazást arról, hogy maradjon-e Magyarország az EU tagja, amit elsöprő többséggel a "NEM" válasz fog megnyerni. Aztán a kedves eurokraták elgondolkodhatnak, hogy érdemes volt-e holmi ecetszagú komcsi-libsi hisztériázásra felborítani az első dominót. (Megjegyzem az eurokraták sem teljesen hülyék, tudják jól, hogy ha nagyon nekünk jönnek, azzal nagyon elgondolkodtatnak egy rakás egyéb európai népet. Nem véletlen, hogy már a németek is, és a franciák is csitítani probálják a libsi hisztériázást.)
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!