Hogyan védjük meg a bírókat – önmaguktól?

2012. január 31. 21:17

Nagyon olybá tűnik, hogy Makai levele politikai ajánlkozás, ami többet árt a bírói kar függetlenségének, mint bármilyen politikai nyilatkozat.

2012. január 31. 21:17
Fleck Zoltán
Fleck Zoltán
Galamus-csoport

„Makai Lajos aláírással a Magyar Bírói Egyesület (MABIE) elnöke a bírák nevében egy angol nyelvű nyilatkozatot fogalmazott meg január 7-én, egy nappal azután, hogy Bárándy Gergely szocialista politikus, az OIT volt tagja sajtóközleményében arra hívta fel a figyelmet, hogy a bírósági szervezet most kiválasztott vezetői, abban az esetben, ha teljesítik a politikai megbízóik kívánságait és visszaélnek kontroll nélküli hatásköreikkel, számolhatnak azzal, hogy ezért felelősséget kell vállalniuk. A Makai által jegyzett hat bekezdésnyi szöveg nyílt politikai dörgölődzés, karriervágyak lengik körül – előbb utóbb az egyesület elnökét is retusálni fogják.

Kezdjük a csúsztatással: Bárándy képviselő nem a bírói karról, hanem a parlament által dicstelenül választott vezetőről beszélt, akivel kapcsolatban aligha kérdőjelezhető meg a politikai motiváció. Ha Makai levelének az a célja, hogy jó pontokat szerezzen új főnökénél – éppen mostanában osztja a vezető pozíciókat –, vagy ami még borzasztóbb, politikai támogatóinál, akkor védje meg őket, ne azokat, akiket nem támadtak meg. Másrészt pedig olvasna bele azokba a politikai nyilatkozatokba, amelyeket a jobboldali szubkultúrában a bírói karról fogalmaztak meg, és amelyek alapját képezték a semmisségi törvénynek – ez a hatalom megosztásának alapelvét is megsértve vont kétségbe jogerős bírói ítéleteket! Ki támadta meg a bírák integritását, amikor az alaptörvénybe foglalták a 62. életévet mint a kötelező nyugalomba vonulás idejét, amely miatt, mások mellett, most nemzetközi szervezetek kérdőjelezik meg a kormányzat jogállami elkötelezettségét? Melyik politikai erő cserélte le a Legfelsőbb Bíróság elnökét mandátumának lejárta előtt, minden szakmai indok nélkül? Nagyon olybá tűnik, hogy Makai levele politikai ajánlkozás, ami többet árt a bírói kar függetlenségének, mint bármilyen politikai nyilatkozat.”

Amerika választ! Kövesse élőben november 5-én a Mandiner Facebook-oldalán vagy YouTube-csatornáján!
az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 96 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Magyarvagyok?
2012. február 01. 12:58
Osztom azon véleményeket, hogy a bírói kar anyira függetlenné vált, hogy, esetenként szembe mentek a leg elemibb társadalmi erkölccsel is. A bírák személyes érdekeiket legtöbbször nem tudják a tárgyaló termen kívül hagyni. Az okokat keresve, az egész magyar igazságszolgáltatási rendszer rossz működösöt ne hagyjuk figyelmen kívül. Szakmailag a bíró nagyon is függ az ügyésztől, nem mindegy milyen bizonyítékokat, hogyan tálalnak. Egyébként is nálunk tul sok a politika álltal védett személy. De erre nem lehet a válasz, hogy gyámság alá vonja O.V. a bíróságokat.
tarackos
2012. február 01. 10:09
Sajna a bíróknak sincs elég vér a csúnyájában és elég mész a csontjaikban. Bár volt némi tiltakozás még is inkább birka módjára tűrik ahogy a hatalom megpróbálja befolyásolni az igazságszolgáltatást. Az alkotmány bírók hitványaknak bizonyultak, talán velük nem így lesz. Gyáva népnek nincs hazája!
Plagizátor terminátor
2012. február 01. 09:38
A bíróknak nem felháborodni kellene, hanem magukba nézni. Többségük alkalmatlan, politikailag elfogult és rosszindulatú. Talán önrevíziót kellene tartani és nem valamiféle szupermeneknek képzelni magukat. Tessék csak bemenni egy bíróságra: hogy vonulnak a bírók a folyosókon-szinte lebegnek és nagy nehezen fogadják az ügyvédek köszönését-még azokét is, akikkel egy padot koptattak. Az ítéletek jó részének semmi köze a jogszabályokhoz(az igazsághoz végképp nem), leginkább a bíró személyes véleményét-és gyakran a lelkiállapotát, hangulatát is - tükrözi. Szánalmasak, de egy ügyvéd nem tehet semmit-sajnos.
Soma
2012. február 01. 09:08
"Melyik politikai erő cserélte le a Legfelsőbb Bíróság elnökét mandátumának lejárta előtt, minden szakmai indok nélkül? " ------------------- Néha kifejezetten muszáj lett volna! Például a "rendszerváltás"-nak nevezett előadás keretén belül.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!