A piacok világkormánya

2011. december 03. 11:12

Amíg ki nem tört a 2008-as, kijózanító világválság, addig senki nem vette észre: a piacok átvették a hatalmat.

2011. december 03. 11:12
Szalontay Mihály
Magyar Hírlap

„Ami nem öl meg, attól csak erősebbek leszünk! Ezt a közhelyszámba menő hétköznapi bölcsességet nem ártana felidézniük mindazoknak, akik folyamatosan sírnak az utóbbi évek elhúzódó válságai miatt. Miközben a válság azért húzódik el, mert nem tudtuk megoldani azokat a gondokat, amelyek miatt kirobbant. Pedig az okát ismerjük, hiszen egyszerű és nagyon is emberi: a kapzsiságra vezethető vissza. (...)


A költekezést (...) a nemzetközi bankvilág is gerjesztette, amely a viszontbiztosítás viszontbiztosításának a bevezetésével olyan minimálisra igyekezett csökkenteni a csődkockázatot, hogy a végén maga is elhitte annak kiiktatását. Ebben pedig kulcsfontosságú szerepet játszottak a hitelminősítők, akik még azokat a jelzáloghitel-papírokat is első osztályúnak minősítették, amelyek mögött már rég nem állt fedezet. A világ tehát 2008-ig abban a boldog tudatban élt, hogy a globalizáció eredményeként sikerült eltüntetni a rendszerből a csődkockázatot, mert a nemzetközi pénzvilágban annyi pénz van, amennyiből mindig jut néhány dollár mindenkinek. 

A politikusok ezt világszerte be is vették, és oly sikerrel költekezték túl magukat, hogy kicsúszott a kezükből a hatalom. Amíg ki nem tört a 2008-as, kijózanító világválság, addig senki nem vette észre: a piacok átvették a hatalmat, és világkormányként irányítják a politikusok helyett a globális folyamatokat. (...) A globális piacokat a világ nagyhatalmai hozták létre, hogy minél több pénzt szivattyúzhassanak ki a világból a saját céljaikra. Gyermekük azonban gyorsabban felnőtt, mint gondolták, és átvette a hatalmat. Ez egy teljesen új korszak kezdetét jelenti. Gondoljanak csak bele: egy olyan intézmény irányítja az egész világ életét, amelynek vezetőit senki nem választotta meg.”
Amerika választ! Kövesse élőben november 5-én a Mandiner Facebook-oldalán vagy YouTube-csatornáján!
az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 34 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
cselcsabi
2011. december 03. 14:42
Most akkor mi volt előbb? 1. Az, hogy ha a piacok átvették a hatalmat? 2. Vagy az, hogy az államok túlköltekezték magukat? 3. Vagy az, hogy a nagy államok nagy kormányai és a nagy bankok kéz a kézben szivattyúztak? A kicsik meg szívtak és szívnak?
csi
2011. december 03. 13:04
Úgy olvastam: a piócák világkormánya.
egy hazafi
2011. december 03. 11:44
Énszerintem minden rendelkezésre álló eszköz bevetésével, kérlelhetetlenül és sziklaszilárd elkötelezettséggel vissza kell szerezni a Népek-Nemzetek elveszített szuverénitását! Minden Magyar Embernek legfőbb kötelessége most támogatnia Kormányunkat Függetlenségi Szabadságharcban! Nem tűrhetjük tovább, hogy Magyar Országból ki tudja milyen Országot akar csinálni a nemzetközi tőkeösszeesküvés! Leplezzük le és vessük ki Nemzetünk-Népünk soraiból a nemzetközi tőkének gazsuláló ellenséget!
marko11
2011. december 03. 11:40
A világ jobbítására tett radikális kísérlet 1968-ban csődölt be. Metaforikus értelemben ekkor lett vége a világnak. Ami azóta történik velünk, az már csak egy civilizációs végjáték, egy önmagát szétrázó technológiai ringlispíl, amelynek a pörgésébe, alakulásába még azok sem tudnak beavatkozni, akik elindították. A fenti gondolatok, 2003-ból valók (Könyvhét, 2003. aug. 21.) . Igaz, hogy nem politikus vagy közgazdász, csak egy "egyszerű" magyar író, a nem sztároltak közül, Vajdaságból, Majoros Sándor.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!