„A kormány előtt fekvő tervezet nagyjából megfelel az unió integrációs törekvéseinek. A romaprobléma megoldására úgy tekint, mint lehetséges gazdasági potenciálra, mely hozzájárul az ország hosszú távú gazdasági fejlődéséhez – ellenkező esetben leszakadásához. Komplex beavatkozást ígér a négy kulcsterületen – oktatás, foglalkoztatás, egészségügy, lakhatás –, az érintettek aktív bevonásával. A hátrányok csökkentése mellett nagy hangsúlyt fektet az okok és azok kialakulásának megszüntetésére.
A gazdasági, kulturális, társadalmi hátrányokkal sújtott csoportok között nem tesz különbséget, a programokból nem zárja ki a nem roma származású rászorultakat, a vonatkozó uniós elvnek megfelelően. A romák többségének földrajzi elhelyezkedése Magyarország esetében jól körülhatárolható – legnagyobb arányban a hátrányos helyzetű, leszakadó térségekben élnek, így a komplex programok jól irányíthatók ezekre a területekre.
A négy kulcsterülettel kapcsolatban az oktatásról és a foglalkoztatásról ír bővebben a program, az uniós romastratégiához hasonlóan az egészségügy és a lakhatás esetében már csak általánosságok megfogalmazására futotta.”