Az eváról, másképp

2011. november 09. 21:46

Valóban nincs keresnivalója az evának az adórendszerben.

2011. november 09. 21:46
Baka F. Zoltán
NOL

„Az evázók minimális adminisztrációval, sokáig irreálisan alacsony adókulcs mellett működhettek. Volt idő, amikor nemhogy befizetői voltak a költségvetésnek, hanem kivettek belőle: a 2003-as induláskor a 25 százalékos áfával növelt bevételre felszámított 15 százalékos eva átutalása után több maradt a zsebben, mint a nettó adóalap. Ebbe könnyen belefért az iparűzési adó megfizetése, főleg, hogy ennek alapját az eva adóalapjának felében is megállapíthatta a vállalkozás. Utólag romlottak a feltételek, de a normál adózású vállalkozások ennél jóval többet, 16-19 százalékos társasági adót, 20-35 százalékos osztalékadót, 20-25 százalékos áfát, valamint az elismert költségekkel csökkentett ipát fizettek. Mára változott a helyzet, jóval közelebb került egymáshoz a kétféle adózás. Az elmúlt kilenc év legalacsonyabb mértékű befizetési kötelezettsége terheli az eva feltételeinek egyébként megfelelő vállalkozásokat, amikor tízszázalékos taót és 16 százalékos osztalékadót kell fizetniük. A 27 százalékos áfa belepiszkít a képbe, viszont a költségek elszámolása lehetővé teszi a fizetendő adó mérséklését. Ehhez szükség lesz leleményességre, de senki ne gondolja, hogy az evás cégeket kizárólag tiszta ügyletekre használják.

A kormány kevés világosnak tekinthető célja közül az egyik az adórendszer egyszerűsítése. És valóban nincs keresnivalója az evának az adórendszerben. Azon lehet vitázni, hogy pont 2012-ben, egy újabb nehéz gazdasági évben jött-e el az eltörlés ideje. Azon nem érdemes, hogy ami épeszű volt az evában, azt át kell ültetni a normál adózásba. Arról pedig végképp nincs értelme vitát nyitni, hogy értelmetlen és igazságtalan a kétféle adózást egymás mellett futtatni.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 14 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
OmegaMale
2011. november 10. 09:58
A NOL-nál így szokták írásban jelezni a felmondást? XD
Zokni
2011. november 10. 08:34
Szerzőkém letette a voksot Orbán mellett. Ráadásul egyik érve éppen az "egyszerűsítés". Klasszikus csúsztatás. SEM Orbán, SEM a közvélemény nem úgy értette a "söralátétet", hogy a kormányzatnak, az államnak legyen egyszerűbb, hanem az adózónak. Márpedig, aki beleesik az EVA hatályába, az CSAK azzal foglalkozik, aki meg nem, az csak a többivel (ÁFA, TA). (Aki meg "ügyes", és még mindig elég kicsi a forgalma, az mindkettővel...) Ennek áttekintése, kezelése, ellenőrzése kétségtelenül az állami intézményeknek okoz fejfájást. VISZONT az adózók egy részének ktgtakarékosságot, és egyszerűsödést. A másik meg a szokásos: az "igazságosság". Az mennyire igazságos, hogy a közterhekből - EVA-val együtt is a foglalkoztatottak kisebb hányada veszi ki a részét, és a szürke meg fekete szektor egyáltalán nem adózik? És itt NEM a bűnözőkről beszélek. Az EVA-sok legalább ENNYIT fizetnek, és örüljünk ennek is. És ez így még mindig "igazságosabb", mintha minden állami intézmény igénybe véve egy lyukas kétfilérest sem fizetnek milliók.
phaidros
2011. november 10. 07:13
Nekem az a nagyon furcsa, hogy az ekho-ról egyáltalán nincs szó. Pedig az az egyetlen diszkriminatív adó - eva-s bárki lehet. Az ekho esetében viszont meg van mondva, hogy te, te és te kevesebbet adózhatsz - így. Nem egyszerűbben - kevesebbet.
s_boy
2011. november 10. 01:42
Informatikával, programozással, weboldalkészítéssel/üzemeltetéssel foglalkozom főállású egyéni vállalkozóként. Beosztottam nincs, itthon dolgozom. Az éves költségem kb. bruttó 200.000 Ft. (ami a bevételem elég kis százaléka). Szellemi terméket "gyártok", amihez nem kevés év tapasztalat és tudás kell szerintem. Ha nincs EVA (vagy hasonló), az a szememben (legalábbis anyagiakat tekintve) azt jelenti, hogy az én általam elvégzett munka ugyan olyan értéket képvisel, mint annak a vállakozásnak a nyeresége, aki mondjuk kereskedik valamivel, vagy tovább értékesít valamit. (tehát az én nyereségem pont annyit ér, mint aki megvesz valamit a nagykerbe, és eladja 3szoros áron). Ezzel még véletlenül sem szeretném alulértékelni azt, aki kereskedik ezzel-azzal, nyilván ahoz is kell szaktudás meg tehetség, de ezt így akkor sem érzem fairnek. A módosításokkal rákényszerítenek, hogy áttegyem a vállalkozásomat pl. romániába/szlovákiába. És nem azért mert nem szeretnék tisztán működni itthon, hanem azért, mert egyszerűen nincs más választásom. (Főleg akkor, ha a konkurencia is így csinálja, és ezzel tartanak egy nagyon alacsony árat)
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!